Elakadtam egy kémia feladatban, segítség?


Egy kristályvíztartalmú vegyület 19,9 tömeg% vasat tartalmaz Ha a

vegyület kristályvíztartalmát hevítéssel eltávolítjuk, akkor a maradék szilárd anyag tömege az eredetinek 71,2%-a lesz. A maradék vegyületben a

kén és az oxigén tömegaránya 1 :2. Határozzuk meg a vegyület képletét,

ha tudjuk, hogy a felsoroltakon kívül más elemet nem tartalmaz.


Az én levezetésem, ameddig eljutottam:


m(S):m(O)=1:2

n(S):n(O)=0,03:0,125

n(S):n(O)=1:4

Tehát 1 mol vegyületben 1 moltS és 4 mol oxigén van.


w%=71,2%--> 100-71,2=28,8 m/m% H2O

mivel SO4(2-) és Fe(3+)-ról van szó, ezért biztos az eleje Fe2(SO4)3 lesz.

Még kiszámoltam azt, hogy 71,2%-19,9%=51,3%, bár ez lehet, hogy felesleges adat.


Megnéztem a megoldást, elvileg 9 mol kristályvíz lenne, viszont én úgy gondoltam csinálni. hogy mivel 28,8% H2O, ezért

n(H2O)=m/M=28,8/18=1,6 mol.


Viszont akkor ez rossz. Hogyan kéne helyesen levezetni, és miért nem jó ez az én levezetésem?



2022. jan. 4. 15:00
 1/6 krwkco ***** válasza:

"Megnéztem a megoldást, elvileg 9 mol kristályvíz lenne"

Ez semmiképpen nem lehet ennek a példának a megoldása, mert a mol az tömeg mértékegység és itt csak százalékok vannak megadva. Csak az összetételek meghatározására van esély, a tömegre nincs.

Próbáld meg úgy: Tegyük fel, hogy a teljes kiindulási tömeg 100.

Akkor a vas ??? gramm.

A kristályvíz ??? gramm.

A kén és az oxigén együtt ???, külön-külön ???.

A tömegek arányból kijön a képlet, ha mindegyikat beszorzod annyival, hogy a lehető legkisebb egészszámot kapjad.

2022. jan. 4. 15:54
 2/6 krwkco ***** válasza:

"A tömegek arányából kijön a képlet"

Csak akkor, ha előtte az atomsúlyokkal elosztjuk.

2022. jan. 4. 15:57
 3/6 krwkco ***** válasza:

Vas 19,9g=0,356 mol (55,845)

H2O 28,8g=1,6 mol (16)

S+O 51,3g

S 17,1g=0,533g (32,07)

O 34,2g=2,1375 (16)

Osszunk mindent a legkisebbel:

Fe 1mol; H2O 4,5mol; S 1,5mol; O 6mol

Szorozzunk még 2-vel és kész is vagyunk.

Neked azért jött ki 1,6 mol kristályvíz mert az nem 1 molnyi vegyületre vonatkozik. Nem szoroztad fel pl. a 2 molnyi vassal egy szintre.

2022. jan. 4. 16:19
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

"Neked azért jött ki 1,6 mol kristályvíz mert az nem 1 molnyi vegyületre vonatkozik." Ez valószínűleg nagyon buta kérdés lesz, de honnan tudom, hogy nem 1 molnyi vegyületre vonatkozik? Ha pl azt mondom, hogy Fe2(SO4)3*9H2O akkor magából a vegyületből 1 mol van, de pl a vízből 9 mol van benne nem? Vagy ez teljesen máshogy van?

2022. jan. 4. 18:43
 5/6 krwkco ***** válasza:

"de honnan tudom, hogy nem 1 molnyi vegyületre vonatkozik?"

Mert a "n(H2O)=m/M=28,8/18=1,6 mol" azt jelenti, hogy 28 grammnyi víz az 1,6 molnyi. De nem arra vagyunk kiváncsiak, hogy 71,2 grammnyi száraz anyaghoz, hány molnyi kristályvíz kapcsolódik.

Hanem arra, hogy 1 molnyi Fe2(SO4)3-hoz, ami 55,845*2+32,07*3+16*12=400 gramm, mennyi kristályvíz kapcsolódik.

1,6*400/71,2=9.

Így elmondva bonyolult, de ha követed azt, amit leírtam, hogy 100gramm anyagból induljunk ki, akkor egyszerűen kijön a 9 mol kristályvíz/1 mol szárazanyag.

2022. jan. 4. 19:51
 6/6 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm:)
2022. jan. 4. 19:57