Ezt hogyan lehetne kiszámítani? Sajnos sosem ment a matek.


Téli szünet előtt már beteg voltam, viszont 1.héten dolgozatot írunk.

Próbálom bepótolni, illetve netről utánanézni, de van egy feladat ami kifogott rajtam.


A feladat:

Egy kalapban számkártyák vannak 1-50-ig. Minden szám csak egyszer szerepel. Kihúzunk 5 kártyát. Mennyi az esélye hogy a 7-es számkártyát húzzuk?


Előre is köszönöm


2021. dec. 30. 14:53
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes megjegyezni, hogy ha a feladat nem köt ki sorrendiséget, akkor is számolhatunk úgy, mintha a sorrend számítana, az eredmény ugyanaz lesz. Sok esetben érdemesebb ezt a számítást választani. Ennél a feladatnál mindkettővel könnyen lehet számolni.


Sorrendiséggel;


Összes eset: 50*49*48*47*46 = 254251200

Kedvező eset: éremesebb azt kiszámolni, hogy hány esetben nincs benne a 7-es, erre a válasz 49*48*47*46*45 = 228826080, ezt levonva az összes esetből kapjuk, hogy hány esetben lesz 7-es, tehát 254251200-228826080=25425120


A valószínűség a kettő hányadosa, vagyis 25425120/254251200 = 0,1.


Sorrendiség nélkül;


Összes eset: (50 alatt az 5) = 2118760

Kedvező eset: a 7-es mindenképp bent van, emellé kell 4 másik kártya, ennek száma (49 alatt a 4) = 211876


Valószínűség: 2118760 / 211876 = 0,1.

2021. dec. 30. 15:22
 2/3 krwkco ***** válasza:
100%

Először rajzolunk egy kört 50 ponttal. Kijelöljük az 1/10-ed részét. Ezek lesznek a kiválasztott helyek, összesen 5. Utána egyesével feldobjuk a kártyákat, úgy hogy egyenlő valószínűséggel essenek bármelyik üres pontra. Ehhez nagyon ügyesnek kell lenni.

Annak a valószínűsége, hogy a 7-es kijelölt pontraesik: 50/5=0,1

2021. dec. 30. 18:31
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm 😊😊
2021. dec. 30. 18:39