Ebből a szorzatbol hogyan fog kijonni az utolsó tag?


2^(k-1) *(k+1)=2^k


2^k/2*(k+1)=2^k


Ez hogyan jön ki?

Nem értem.


2021. dec. 21. 22:33
 1/9 anonim ***** válasza:
2021. dec. 21. 22:37
 2/9 anonim ***** válasza:
1 vagyok. rosszat irtam :D
2021. dec. 21. 22:39
 3/9 anonim ***** válasza:

Igen, az első rosszat írt, de csak pontosításra szorul.


Annak idején tanultátok azt az azonosságot, hogy


a^k : a^n = a^(n-k), vagyis ha azonos (nemnulla) alapú hatványokat osztunk egymással, akkor az eredmény úgy is megadható, hogy az alapot a kitevők különbségére emeljük. Most ugyanez van, csak az azonosságot fordítva kell használni;


2^(k-1) = 2^k : 2^1, amit törtalakban is felírhatunk; = 2^k/2.

2021. dec. 21. 23:03
 4/9 A kérdező kommentje:

Igen azt értem hogy 2^(k-1)=2^k/2.


De ezt nem értem:


2^k/2 *(k+1) miért egyenlő = 2^k-al????


Mert ugye 2^k/2*1 az önmaga.

Illetve 2^k/2 *k az viszont k*2^k/2.

És ebből nem lesz 2^k.

2021. dec. 21. 23:51
 5/9 A kérdező kommentje:

[link]

[link]


Itt a feladat.


De hogy a 2^(k-1) *(k+1)-bol hogyan lesz 2^k azt nem értem.

2021. dec. 22. 00:25
 6/9 anonim ***** válasza:

Abból sehogy. A kérdésfeltevésben is csúsztatás van, ugyanis nem egyenlőség van, hanem nagyobb-egyenlőség.


A teljes indukciós bizonyításnak rendszerint az az alappillére, hogy egy ismert tényre támaszkodunk. Esetünkben az ismert tény az, hogy k-ig igaz, hogy k!>=2^k, és ennek segítségével akarjuk megmutatni, hogy (k+1)!>=2^(k+1) (ezt úgy hívjuk, hogy a tulajdonság lépésenként öröklődik). A fent írt lépéseknél nem úgynevezett ekvivalens átalakítás történik (ezért sem egyenlő a két kifejezés tetszőleges k-ra), hanem a 2^(k-1)*(k+1) kifejezést alulról becsültük. Nézzünk egy konkrét példát, abból talán jobban megérted;


Nézzük, hogy k=4-re mi a helyzet; 4!=24, 2^4=16, tehát 24>16, az állítás igaz.


Most azt kellene megmutatni, hogy k=5-re is igaz lesz az állítás, vagyis 5!>=2^5 teljesül. Persze megtehetnénk azt is, hogy kiszámoljuk az értékeket, de az túl uncsi. Csináljuk inkább így;


Az 5! felírható úgy, hogy 5*4!, a jobb oldalt pedig írjuk fel úgy, hogy 2*2^4. Ha most „szerencsénk van”, akkor az 5*4!-ban minden tényezőhöz található kisebb a másik szorzatból, ugyanis (pozitív számok esetén) ha nagyobb számokat szorzunk össze, akkor az eredmény is nagyobb lesz. Az nyilvánvaló, hogy 5>2, a 4!>2^4-ről pedig azért tudjuk, hogy igaz, mert azt az előbb megtapasztaltuk. Ennélfogva az 5*4! szorzat értéke nagyobb a 2^5 hatvány értékénél.


Egy kicsit eltérőek itt a lépések, mint az eredeti bizonyításban, de a lényeg ugyanaz; úgy bontogatjuk le a szorzatot helyes következtetéseket beiktatva, míg az egyikből nem kapjuk meg a másikat úgy, hogy a reláció köztük fennáljon.

2021. dec. 22. 01:53
 7/9 A kérdező kommentje:

Ja hogy így kell csinálni.

Azt hittem hogy muszáj kijönni az eredeti állításnak, tehát hogy 2^(k-1) *(k+1)=2^k.


Mert ugye ebből nem tudunk egyenlőséget csinálni.


Ahogy te írtad, én így tudom utána megoldani a feladatot:


Ugye a bal oldallal nincs dolgunk, az rendben van.

A jobb oldalt viszont nem tudjuk az eredeti allitasra hozni azaz 2^k alakra.


Akkor inkább gondolkodjunk.

Ugye bal oldal (k+1)!.

Jobb oldal 2^(k-1) *(k+1)


Tehát a bal oldalon (k+1)! Szerepel.

A jobb oldalon a szorzatban a tényezők száma 1-el kevesebb mint a bal oldalon, illetve ha k>2 akkor meg nagyobbak is a bal oldali tényezők.

Ha pl k=5.

Akkor 6*5!>=2^4 * 6

A k+1 azzal egyszerűsít hetünk mivel minden esetre fel tudjuk majd írni hogy a jobb oldal k+1 tényezővel kezdődik, és a bal oldalban k+1 tényezővel végződik.

A többi tagrol viszont tudjuk hogy a bal oldalon nagyobbak a tényezők, sőt több is van belőlük.

Így mindig nagyobb egyenlő lesz a bal oldal.


Jó a gondolatmenet?


Köszi a segitseget.

2021. dec. 22. 10:50
 8/9 anonim ***** válasza:

Amikor felírod azt, hogy


(k+1)*k! >= (k+1)*2^k,


akkor itt valóban igaz, amit írsz, vagyis oszthatunk (k+1)-gyel, így marad k!>=2^k, ami nem azért lesz igaz, amit leírtál, hanem azért, mert ez az indukciós feltétel.


"A többi tagrol viszont tudjuk hogy a bal oldalon nagyobbak a tényezők, sőt több is van belőlük.


Az ilyen kijelentésekkel azért vigyázzunk, ugyanis ha a jobb oldalon nem 2^k lenne, hanem mondjuk 10^k, akkor máris nem lehet ilyen ténymegállapítást megtenni. Ezért érdekes az, hogy ahol lehet, ott az indukciós feltételre kell hivatkozni. Ez a felhasználás a teljes indukciós bizonyításoknál ELENGEDHETETLEN (legalábbis többnyire).

2021. dec. 22. 14:12
 9/9 A kérdező kommentje:

Lehet hogy rosszul indultam neki.


Ne haragudj, hadd kérdezzek, szeretnek utána járni a dolgoknak és érteni az összefüggést.


Tehát az eredeti állítás:

k!>=2^(k-1)


Ez k=1 esetén igaz.


Nézzük k+1-re az egyenlőtlenséget.


2^(k-1) *(k+1)>=2^k


Ha jól értelmezem akkor ez lesz az egyenlőtlenség amit meg kell oldani.


És ezt jól láthatjuk hogy igaz állítás lesz.

2021. dec. 22. 21:28