Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy kémia kutató munkával...

Egy kémia kutató munkával kapcsolatban kérném a segítségeteket. Hasonlítsa össze az ammónia és a hidrogén-jodid moláris tömegét és forráspontját! Adja meg az adatok anyagszerkezeti értelmezését. Valak tud segíteni?

Figyelt kérdés
Nagyon megköszönném ha valaki segít ebben a kérdésben.

2021. dec. 20. 20:46
 1/4 anonim ***** válasza:
90%
Nekem ez inkabb házifeladarnak tűnik...😂😂
2021. dec. 20. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Sajna azt a feladatot kaptuk, hogy dolgozzuk ki az emelt érettségizők tételeit. Úgyhogy végülis igen, tekinthetjük annak is igen.

De esetleg te tudod a választ azt megköszönöm.

Ha nem, akkor meg legyrn mindegy😂

2021. dec. 20. 20:53
 3/4 anonim ***** válasza:
59%

Tegnap is kerdeztel mar hasonlót 😂😂😂


Mi ebben a kutatás?


Google...

2021. dec. 20. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Forráspont: az a hőmérsékle, amelyen az adott anyag folyékonyból gáz halmazállapotú válii


Olvadáspont: az a hőmérséklet, amelyen az adott anyag szilárdból folyadék halmazállapotúvá válik


Szilárd anyagból úgy tudunk folyadékot csinápni, ha az adott anyag rácsát összetartó kölcsönhatások jelentős részét megszüntetjük. A folyadékból gázt pedig úgy, ha az összes rácsot összetartó erőt megszüntetjük. Az, hogy ezek mekkora hőmérsékleten követleznek be, függ a moláris tömegtől illetve a rácsot összetartó erő típusától is


A moláris tömeget egyszerűen ki tudod olvasni a periódusos rendszerből, az ammóniáé (NH3) 17g/mol; a hidrogén-jodidé (HI) 128g/mol. Ez az adat azért fontos, mert molekularácsban kristályosodó anyagokról van szó, ebben az esetben másodrendű kölcsönhatások tartják össze a kristályrácsot. Ezen másodrendű kölcsönhatások erőssége pedig függ a moláris tömegtől, minél nagyobb a moláris tömeg, annál nagyobb a molekulák között fellépő másodrendű kölcsönhatás erőssége.


Azonban azt is fontos figyelembe venni, hogy egész pontosan mi ez a másodrendű kölcsönhatás. Ez az ammónia esetében hidrogén-kötés, míg a hidrogén-jodid esetében csupán dipólus-dipólus kölcsönhatás. Utóbbi jóval gyengébb, mint az előző, ennek köszönhető az, hogy az ammónia olvadáspontja és forráspontja a kisebb moláris tömege ellenére nagyobb a hidrogén-jodidénál.

2021. dec. 21. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!