Legyen X egyenletes eloszlású a [0,1] intervallumon és legyen Y=2X+1. Mennyivel egyenlő a P(-1<Y<2) valószínűség? A válasz rá elvileg 0.5, de hogy jön az ki??2021. dec. 15. 09:44
1/9 krwkco válasza:
Ha az Y tartományát visszaszámolod X-re, akkor mekkora részét fedi le a [0,1] intervallumnak?
2/9 A kérdező kommentje:
Hát ha behelyettesítek h 2*0+1=1 és 2*1+1=3 akkor elvileg túl is lóg a 3-as miatt, de valószínű rosszúl számolok.
2021. dec. 15. 10:10
3/9 krwkco válasza:
Hát igen. Rosszul számoltál. Először fejezd ki X-et Y függvényeként. Ha a kapott X kilóg a tartománybol, az nem baj. A kilógó X-ekhez tartozó Y-ok valószínűsége 0.
4/9 anonim válasza:
P(-1<Y<2)=P(-1<2X+1<2)=P(-1<X<1/2)=P(0<X<1/2)=1/2
5/9 anonim válasza:
#4
Úr Isten! Irgalmazz becses Istenem!
Remélem ez nem lesz a holnapi dogában benne
6/9 A kérdező kommentje:
Ha valaki erre téved, akkor elvileg így kell megoldani: Mivel a -1 és 2 kívűl esik az intervallumon, ezért a 2x+1 képletbe nem ezeket, hanem az eredeti intervallumban lévő számokat (0 és 1) kell behellyettesíteni.
Azaz
1 = 2x+1 /-1
0 = 2x / :2
0 = x
0 = 2x+1 /-1
-1 = 2x / :2
-0.5 = x
Mivel az egyenletes eloszlás képlete x - A/ B-A ezért behelyettesítve az jön ki, hogy 0-(-0.5) / (1-0) ami 0.5
2021. dec. 24. 11:58
7/9 krwkco válasza:
"Ha valaki erre téved,... " nehogy bármit elhiggyen a #6 megoldásból, mert minden lépésében értelmetlen és hibás.
8/9 A kérdező kommentje:
Mas példa esetén is kijött a megoldás
2021. dec. 24. 16:24
9/9 A kérdező kommentje:
Mivel jobb megoldás ami érhető lett volna kevésbé matekos nyelven így ez volt a "megoldás"
2021. dec. 24. 16:25