Egyenletes eloszlás esetén, hogy kell ezt kiszámolni?

Legyen X egyenletes eloszlású a [0,1] intervallumon és legyen Y=2X+1. Mennyivel egyenlő a P(-1<Y<2) valószínűség? A válasz rá elvileg 0.5, de hogy jön az ki??
2021. dec. 15. 09:44
 1/9 krwkco ***** válasza:
Ha az Y tartományát visszaszámolod X-re, akkor mekkora részét fedi le a [0,1] intervallumnak?
2021. dec. 15. 09:51
 2/9 A kérdező kommentje:
Hát ha behelyettesítek h 2*0+1=1 és 2*1+1=3 akkor elvileg túl is lóg a 3-as miatt, de valószínű rosszúl számolok.
2021. dec. 15. 10:10
 3/9 krwkco ***** válasza:
Hát igen. Rosszul számoltál. Először fejezd ki X-et Y függvényeként. Ha a kapott X kilóg a tartománybol, az nem baj. A kilógó X-ekhez tartozó Y-ok valószínűsége 0.
2021. dec. 15. 10:21
 4/9 anonim ***** válasza:
P(-1<Y<2)=P(-1<2X+1<2)=P(-1<X<1/2)=P(0<X<1/2)=1/2
2021. dec. 15. 15:47
 5/9 anonim ***** válasza:

#4

Úr Isten! Irgalmazz becses Istenem!


Remélem ez nem lesz a holnapi dogában benne

2021. dec. 23. 21:18
 6/9 A kérdező kommentje:

Ha valaki erre téved, akkor elvileg így kell megoldani: Mivel a -1 és 2 kívűl esik az intervallumon, ezért a 2x+1 képletbe nem ezeket, hanem az eredeti intervallumban lévő számokat (0 és 1) kell behellyettesíteni.

Azaz

1 = 2x+1 /-1

0 = 2x / :2

0 = x


0 = 2x+1 /-1

-1 = 2x / :2

-0.5 = x


Mivel az egyenletes eloszlás képlete x - A/ B-A ezért behelyettesítve az jön ki, hogy 0-(-0.5) / (1-0) ami 0.5

2021. dec. 24. 11:58
 7/9 krwkco ***** válasza:
"Ha valaki erre téved,... " nehogy bármit elhiggyen a #6 megoldásból, mert minden lépésében értelmetlen és hibás.
2021. dec. 24. 15:54
 8/9 A kérdező kommentje:
Mas példa esetén is kijött a megoldás
2021. dec. 24. 16:24
 9/9 A kérdező kommentje:
Mivel jobb megoldás ami érhető lett volna kevésbé matekos nyelven így ez volt a "megoldás"
2021. dec. 24. 16:25