Van az a feladat, hogy 200-szor dobunk fel egy érmét, és mennyi az esélye, hogy a fejek száma 95 és 105 között lesz. Csebicsev egyenlőtlenséggel számolva -1 lett a végeredmény.

Ez lehetséges, jól számoltam ki?



2021. dec. 13. 22:19
 1/7 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom, de én így számolnék;


Összes eset: 2^200

Kedvező eset: aszerint nézve, hogy hány fej van;

95 fej van: (200 alatt a 95)

96 fej van: (200 alatt a 96)

.

.

.

105 fej van: (200 alatt a 105)

A kedvező esetek száma ezek összege: [link]


Valószínűség: kedvező/összes = [link] +%2F+2%5E200

2021. dec. 13. 22:33
 2/7 anonim ***** válasza:
Sajnos az oldal elördelte... A második linken csak annyi van, hogy az összeget elosztottam 2^200-nal, és eredményre 0,5632465-ot ad eredményül, ennyi a valószínűség.
2021. dec. 13. 22:36
 3/7 krwkco ***** válasza:

"Csebicsev egyenlőtlenséggel számolva -1 lett a végeredmény."

Csebisev vs. józan ész: lehet egy valószínűség -1?


Egyébként hogy jött ez ki?

2021. dec. 13. 22:56
 4/7 Nemzeti konzervatív válasza:
Nekem 0,05 az az 5% az esélye.
2021. dec. 14. 00:18
 5/7 Nemzeti konzervatív válasza:
Pontosabban 1-esnek van igaza, csak én mást számoltam.
2021. dec. 14. 00:33
 6/7 A kérdező kommentje:

#3

Ugye a Csebicsev egyenlőtlenség képlete a következő:

P(|X-M(X)|<tD(X))>1-1/t^2

n=200

p=0,5

q=1-p

M(X)=np=200*0,5=100

D^2(X)=npq=200*0,5*0,5=50

D(X)=gyök(D(X))=5*gyök(2)

tD(X)=5 (ennyi az eltérés az átlagtól)

Ebből kiszámolható a t, ami gyök(2)/2

Ezt behelyettesítve a fenti csebicsev képlet jobb oldalába: 1-1/(gyök(2)/2)^2

És ez egyenlő -1-gyel.

2021. dec. 14. 06:48
 7/7 krwkco ***** válasza:

#7

Én is utánaszámoltam, úgy hogy végigvittem a 200 dobásra vonatkozó elemi eseményeket, valószínűségi változó értékeket és nekem is ez jött ki mint Neked. Pl. a szórásnégyzetre (50) és az 1-50/5^2 = -1.

De azt látni kell, hogy Csebisev-egyenlőtlenség csak azt mondja ki, hogy -1-nél nagyobb a valószínűség, nem egyenlő vele. Ebben az esetben ez csak egy nagyon gyenge, triviális korlát.

2021. dec. 14. 18:55