Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szerintetek jól tagadom az...

Szerintetek jól tagadom az alábbi kijelentéseket?

Figyelt kérdés

1.„Ha ma szombat van, akkor holnap vasárnap lesz.”

Tagadás: "Ha ma szombat van, akkor holnap nem vasárnap lesz."

2. „Ha Törpapa 550 éves lesz, a törpök ünnepséget szerveznek a számára.”

Tagadás: "Ha Törpapa 550 éves lesz, akkor a törpök nem szerveznek ünnepséget a számára."

3. "Ha sikerül a diszkrét matek I. vizsgám, akkor következő félévben fölvehetem a diszkrét matek II.-t."

Tagadás: "Ha sikerül a diszkrét matek I. vizsgám, akkor következő félévben nem vehetem fel a diszkrét matek II-t."

4.„Ha Villám McQueen Kipufogófürdőre érkezik, felborítja a város életét.”

Tagadás: "Ha Villám McQueen Kipufogófürdőbe érkezik, akkor nem borítja fel a város életét."


Mint ahogy az egyik mondat, elárulja, diszkrét matek miatt kérdezem. A lényeg, hogy tagadva legyenek a kijelentések, nem baj, ha kicsit magyartalanok emiatt.


2021. dec. 13. 12:43
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen, így tökéletesek.


A "Ha ..., akkor ..." alakú állításokat úgy kell tagadni, hogy "Ha ..., akkor nem ....".

2021. dec. 13. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 krwkco ***** válasza:

Szerintem nem biztos, hogy ez így jó.

az állítást így is meg lehet fogalmazni: "Ha ma szombat van, akkor abból az következik, hogy holnap vasárnap lesz." Vagy "Minden szombat után vasárnap következik."

És ahhoz, hogy a fenti állítások hamisak legyenek, elegendő annyi, hogy "Van olyan szombat, ami után nem vasárnap jön."

Vagy "Ha ma szombat van, akkor előfordul, hogy holnap nem vasárnap lesz."

2021. dec. 13. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Itt nézd meg az implikáció negációját (tagadását):

[link]


1) Szombat van és holnap nem vasárnap lesz.

...

2021. dec. 13. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 krwkco ***** válasza:

"Szombat van és holnap nem vasárnap lesz."

Ez nem teljesen precíz. Az eredeti állításban nem volt benne, hogy milyen nap van. Csak az, hogy "Ha ma szombat van, ..."

2021. dec. 13. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem nézted meg a linket, vagy nem tanultál logikát. Az implikáció tagadása nem implikáció.


negáció(A implikáció B) = A és (negáció B)

2021. dec. 13. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az első válaszomban hülyeséget mondtam. Mentségemre szóljon, hogy annyira behatóan nem foglalkoztam logikával.


Definíció szerint az A állítás tagadása B, hogyha ez a két állítás logikai értéke minden esetben eltérő.


Az implikáció esetén az valóban igaz, hogy "Ha A, akkor B" és "Ha A, akkor nem B" állítások logikai értéke egyidőben nem lehet hamis, viszont mindkét állítás lehet igaz, az implikáció definíciója miatt. Ha felírjuk a két állítás igazságtáblázatát, akkor azt látjuk, hogy a "Ha nem A, akkor B" és a "Ha nem A, akkor nem B" állítások mindegyike igaz.


Ha viszont az állítás nem implikáció, hanem ekvivalencia (amit a legtöbb esetben szintén "Ha ..., akkor ..." alakban szoktak felírni), akkor már tud az elsőben leírt megoldási mód működni, és ez könnyen belátható az igazságtáblázataik összehasonlításával.

2021. dec. 13. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!