Mi a bülönbség a kovalens és az ionos kötés között? Hogyan állapítjuk meg hogy milyen kötés?
Az ionos kötés elsőrendű kémiai kötés, mely ellentétes töltésű ionokat tartalmazó anyagokban fordul elő. Az ionok közötti elektrosztatikus vonzás és taszítás szabályos szerkezetbe, ionrácsba rendezi az anyagot alkotó ionokat, melynek a rácspontjain szabályosan váltakozva kationok és anionok találhatók. A nagy kötési energia miatt az ionrácsos anyagok általában magas olvadáspontúak (például a nátrium-klorid olvadáspontja 801°C, a magnézium-oxidé 2800°C.)
Az erős kötés miatt az ionok a rácsban nem tudnak elmozdulni, ezért szilárd halmazállapotban az ionos vegyületek nem vezetik az elektromos áramot, olvadékban és oldatban azonban az ionok elmozdulhatnak, így ilyen állapotban vezetők.
Ionkötés általában egy fém és egy nemfém találkozásánál jön létre. Ennek oka főként az, hogy a fémek az I., II. és III. főcsoportban találhatóak, és az itt keletkező ionok pozitív töltésűek, elektront adnak le. Ezzel szemben a nemfém ionok többsége elektron felvétellel keletkezik, negatív töltésű.
A kovalens kötés olyan elsőrendű kémiai kötés, amelyben az atomok közös vegyértékkel rendelkeznek (ko: közös, valens: vegyértékű). Kémiai jellegükben azonos vagy különböző elemek atomjai között jön létre vegyértékelektronjaik közössé tételével.
Kovalens kötés kialakulásakor két atompálya átfedésével egy molekulapálya jön létre. Ha kettő vagy több atom vegyértékelektronjai közös pályán mozognak, azt kovalens kötésnek nevezzünk. Például két hidrogén ha találkozik, „egyesülnek”, mindkettőnek két elektronja lesz, azaz osztoznak azon a kettőn.
Az #1 válaszoló válasza alapvetően rendben van, ám annyit iskolai szinten is tudni illik, hogy ionos kötés nemcsak egy fém és egy nemfém között jöhet létre. Vannak ugyanis nemcsak egy atomból, hanem több atomból álló, ún. összetett ionok is, s természetesen ezek is alkothatnak ionos kötéseket. Ilyen vegyületből jóval több van, mint egyszerű ionok alkotta vegyületből. Különösen azért, mert vannak szerves ionok is, amelyek száma szinte végtelen. Összetett ionokqt tartalmazó ionos vegyület például a magnézium-szulfát, a kalcium-karbonát, amelyekben a szulfát- és karbonát-ionok összetettek.
Csak óvatosan teszem hozzá, hogy igazából tisztán kovalens kötés (az azonos elemek kovalens kötésén felül) nincs is. Minden más kovalens kötés az atomok eltérő elektronvonzó képessége miatt tartalmaz töltéseltolódást, így a legtöbb kovalens kötés kicsit ionos is. S hasonlóképpen minden ionos kötés kicsit kovalens is. Más szóval az ionos és a kovalens kötés egy skála két végpontja, s a legtöbb kötés a végpontok között van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!