Kovalens kötés?
Az összegképletek H2, O2 és N2. A szerkezeti képletet megtalálod a tk-ban vagy a neten is.
A lényeg, hogy midegyik molekula kétatomos, de a vegyértékelktronoknak megfelelően (ezek a külső elektronhéjon talalható elektronok) a kovalenskötések máshogy akalkulnak.
Egy hidrogématomnak csak 1 elektronja van, értelemszerűen egy másik hidrogénatommal összekapcsolódva mindkét hidrogénatomnak 2 lesz. (Kovalens kötés lényege a stabilabb szerkezet elérése, azáltal, hogy a kötésben résztvevő elektronok megoszlanak a molekulát alkotó atomok közt.
Tehát mindkét hidrogénnek 2 elektronja lesz. Természetesen a molekula stabilis, de a molekulát alkotó elemek is stabilisak (az alhéjuk telített).
Ha megnézed a periódusos táblázatot, látod, hogy az oxigénnek, mint atomnak 6 külső elektronja (vegyértekelektronja) van (ezért van a 6. főcsoportban). A legtöbb molekula a nemesgázszerkezet elérésére törekszik, ami ns2np6, azaz adott alhéj s-pályáján 2 elektron, a p-pályáján 6 elektron van, így összesen 8 vegyértékelektronja van, ami zárt alhéjat eredményez. Persze van elég sok kivétel, főleg a fémek, de most az O2 és N2 esetében ezt a szabályt kell figyelembe venni. Általánosságban a zárt alhéj elérese a cél (lásd hidrogénmolekula, amiben csak 2 elektron van ugyan, de a Hélium nemesgázszerkeztét adja).
Tehát az oxogénatomnak 2 elektront kell felvennie a nemesgázszerkezet eléréséhez. Molekulaképződés esetében úgy néz ki, hogy egy másik oxigénatommal 2 elektronját megosztja (így a kötésben 2 elketronpár/ 4db elektron vesz részt), magyarul kétszeres kovalens kötés lesz az atomok közt (és ha megszámolod az egy oxigénre eső vegyértékelektronok számát 8-at kapsz, mert a kovalenskötésben van 4, plusz mindkét oxigénatomnak 2-2 nemkötő elektronpárja is van, ami megint 4 db elektront jelent.
A nitrogén az 5. fcs.-ban van, így 5 vegyértékelektronja van. Mit jelent ez? 3 elektron kell a nemesgázszetkezethez. Hogy oldja ezt meg? Két nitrogénatom összejön egymással és mindkét nitrogénatom bedobja a közösbe 3 db elektronját (8-5=3), így a kötés révén mindkét Nitrogénatom nyer plusz 3 elektront, azaz 3x-os kovalenskötés alakul ki. Emellett mindkettőnek 1-1 nemkötő elektronpárja marad, így jön ki a bűvös 8-as mindkét atomra.
A kovalens kötés 1. kötése szigma-kötés, a 2. és 3. kötések pí-kötések (máshogy esnek a tengelyre az elektronok).
A klórmolekulát ezek alapján ki tudod magad is találni. Annyit segítek, hogy az is 2 atomos molekula.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!