Mi a megoldása?(bővebben lent)


Így szól a feladat: Határozzuk meg az (Yn) mértani haladvány első két tagját!

a) Y1, Y2, 24, 36, 54,….;

b) Y1, Y2, 225, -135, 81,….


Sehogysem tudom megoldani, nem tudok rájönni a megoldásra.Nagyon sokat segítene ha valaki elmagyarázná vagy megoldaná!


Nagyon szépen köszönöm előre is!Szép estét!



2021. dec. 2. 19:59
 1/4 anonim ***** válasza:

"Mértani sorozatnak nevezzük az olyan sorozatokat, amelyekben (a másodiktól kezdve) bármelyik tag és az azt megelőző tag hányadosa állandó. Ezt a hányadost idegen szóval kvóciensnek nevezzük. Jele: q." Wikipédia


Szóval a) feladat:

A q kvócienst megkapjuk, ha elosztjuk a 36-ot 24-gyel vagy 54-et 36-tal, teljesen mindegy, az eredmény ugyanaz, q=1,5

Mivel ez a q kvóciens állandó az adott mértani sorozatban, ezért 24 és Y2 hányadosa is 1.5 lesz, tehát:

q = 24/Y2

1,5 = 24/Y2

Y2 = 24/1,5 = 16


Y1 hasonló módon Y2/q hányadossal jön ki.


A b) feladatot próbáld meg!

2021. dec. 2. 20:09
 2/4 anonim ***** válasza:

a) q=36/24=3/2 Y2=24*2/3=16 Y1=16*2/3=32/3


A b) ez alapján már menni fog

2021. dec. 2. 20:11
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!
2021. dec. 2. 20:20
 4/4 Tom Benko ***** válasza:

Mértani sorozat: a_{n-1}a_{n+1}=a_n^2.

1.) 36y_2=24^2 és 24y_1=y_2^2

2. Dettó.

2021. dec. 3. 16:17