Osszuk fel a 8-at két részre úgy, hogy az egyik rész négyzetének és a másik rész köbének az összege a lehető legkisebb legyen?

2021. nov. 7. 14:26
 1/7 A kérdező kommentje:
PS: nekem 5,85 és 2,15 lett. Az lehetséges? (kerekített értékek)
2021. nov. 7. 14:30
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

f(x)=x^3+(8-x)^2


Ennek a függvénynek nincs se minimuma, se maximuma.


Ha pozitív részekre akarsz bontani, akkor deriválással kapható, hogy x=2 a minimumhely.

2021. nov. 7. 14:46
 3/7 A kérdező kommentje:
Én is valami deriválás szerűt csináltam, de nekem nem jött ki egészre sajnos:(
2021. nov. 7. 14:55
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A derivált:

f'(x)=3x^2+2x-16

Ennek zérushelyei:2 és -5/3. Ezek közül az előbbi pozitív.

2021. nov. 7. 15:01
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Jobb lett volna, ha leírod, hogy hogyan számoltál, de mindegy.


Legyen az egyik szám x, ekkor a másik 8-x, ekkor az x^3+(8-x)^2 minimuma kell. Először bontsuk ki a zárójelet;


x^3+(8-x)^2 = x^3+64-16x+x^2 = x^3 + x^2 - 16x + 64


Felosztása alatt valószínűleg azt érti a feladat, hogy mindkét rész nem negatív, vagyis x a [0;8] intervallum eleme.


Innen a legegyszerűbb deriválással továbbmenni;


(x^3 + x^2 - 16x + 64)' = 3x^2+2x-16, és az a kérdés, hogy ez hol 0, erre a válasz az, hogy x=2 és x=-8/3, utóbbi kiesik az intervallumról. Tehát x=2, így 8-x=6, a kettő hatványozott összege 2^3+6^2=8+36=44


Ellenőrzés; azt kell belátnunk, hogy a [0;8] intervallumon


x^3 + x^2 - 16x + 64 >= 44 mindig teljesül. Vonjunk ki 44-et;


x^3 + x^2 - 16x + 20 >= 0


Azt tudjuk, hogy az egyenlet megoldása x=2, tehát (x-2) kiemelhető belőle, erre több lehetőség is van (kellene tudni, hogy tanultál-e mondjuk polinomosztást). A lényeg, hogy ezt kapjuk:


(x-2)*(x^2+3x-10) >= 0, a másodfokú tagot tovább tudjuk bontani;


(x-2)*(x-2)*(x+5) >= 0, vagyis


(x-2)^2*(x+5) >= 0


Szemlátomást a bal oldal az x=2-t leszámítva mindig pozitív értéket vesz fel a megadott intervallumon, tehát valóban a 44 lesz az eredeti kifejezés minimumértéke az x=2-nél.


Valószínűleg az (x-8)^2 (vagy (x-8)^3, felírástól függően) tagot nem bontottad ki, anélkül deriváltad (helytelenül), és emiatt nem jött ki az eredmény.


De ha leírod, hogy mit írtál, meg tudjuk benne találni a hibát.

2021. nov. 7. 15:01
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm nektek!
2021. nov. 7. 15:41
 7/7 A kérdező kommentje:
(elszámoltam magam)
2021. nov. 7. 15:41