Hogy tudom ezt kiszámolni? 2szer 3azikszediken meg 3azikszediken = 5ször 3azikszediken minusz 5anegyediken.

Elöre is köszi
2010. szept. 3. 19:02
 1/5 anonim ***** válasza:

2*3^x + 3^x = 5*3^x-5^4

bal oldal: 2*3^x+3^x-5*3^x =-3^x

(átvittem a bal oldalra a j.o. -5*3^x-t)

jobb oldal=-5^4

-1-gyel szorozva:

3^x = 5^4

Innen csak logaritmust kell venni.

2010. szept. 3. 19:38
 2/5 anonim ***** válasza:
Elnézést, az előbb lemaradt egy 2-es együttható, mert figyelmetlenül gépelek: összesen -2*3^x marad, nem -3^x.
2010. szept. 3. 19:39
 3/5 A kérdező kommentje:
bocsáss meg, de le tudnád írni azt is? :( olyan buta vok
2010. szept. 3. 19:49
 4/5 anonim ***** válasza:
Hármas alapú logaritmust veszel. Be kell ütni a számológépbe a jobb oldalon maradt szám hármas alapú logaritmusát. Vagy csak simán írhatos, hogy log3 (szám)...ez így is megoldás.Nem az volt a feladat, hogy keress zárt alakot.
2010. szept. 4. 19:40
 5/5 anonim ***** válasza:

Persze előtte le kell osztanod a 2-es együtthatóval, ha jól számoltam, és van együttható. :)

Lényeg, hogy ez a megoldás menete.

2010. szept. 4. 19:41