Feladat: Egy Opel autó tömege 224 kg-vel kevesebb mint egy Audié. Az Opel tömegének 32%-a ugyanannyi mint az Audi tömegének 1/4-e.

Hány kg az Audi autó tömege?

Nekem 355.8 kg jött ki,és mivel nem egész szám kicsit kételkedek benne,de nincs megoldókulcs hogy megnézem:(



2021. nov. 3. 11:12
 1/9 anonim ***** válasza:

Szerinted reális a ~300 kg-os tömeg egy autóra? Hovatovább, ha az Audi annyi, akkor az Opel 100 kg körül van.


Nem az a baj, hogy nem egész, hanem hogy teljesen irreális az eredmény. Persze éppen lehetne az is, hogy a feladat rosszul van megfogalmazva és ezért jön ki irreális eredmény, de nem ez a valószínű.


Az Audi tömegére 1024 kg-nak kell kijönnie.

2021. nov. 3. 11:21
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem jó.


Ezt írd fel: Audi a, Opel o

a=o+224

o*0,32=a/4


Ezt az egyenletrendszert kell megoldani.

A masodikba a helyére írod az o+224-et.


Innen megy?

2021. nov. 3. 11:26
 3/9 A kérdező kommentje:

Nem nagyon értek az autókhoz, így nem vettem észre ezt:(

Leírná kérem azt is, hogy hogyan kapta meg az eredményt?

2021. nov. 3. 11:27
 4/9 anonim ***** válasza:
Jobb lenne, hogyha te írnád le, hogy hogyan számoltál, mi pedig meg tudjuk benne mutatni a hibát, abból többet tanulnál.
2021. nov. 3. 11:29
 5/9 A kérdező kommentje:

Úgy írtamfel hogy: y+224kg=x

32%y=15%x

224kg=17%y

224/17=13.18kg

1%y=13.18kg

100x13.18=131.8

131.8+224kg=355.8kg

2021. nov. 3. 11:42
 6/9 anonim ***** válasza:

Egyrészt az 1/4 nem 15%, hanem 25%.

Másrészt a 15%x esetén ha x helyére behelyettesítesz, akkor 15%(244+y) kifejezést kapsz. Ahogyan tanultad a zárójelbontást, itt is minden tagnak kell venned a 15%-át, tehát a harmadik sor helyesen 33,6=17%y lenne.


Többi rész számítási elve jó.

2021. nov. 3. 12:00
 7/9 krwkco ***** válasza:

Az ilyen feladatot részmondatokra bontva kell egyenletté alakítani:

- Egy Opel autó tömege 224 kg-vel kevesebb => O+224kg //ha kevesebb, akkor hozzá kell adni, hogy ugyanannyi legyen.

- mint egy Audié. => O+224kg=A

- Az Opel tömegének 32%-a => 0,32*O // a százalékot érdemes rögtön tizedestörtté alakítani

- ugyanannyi mint az Audi tömegének 1/4-e. => 0,25*A=0,32*O //az, hogy az egynegyed értéke mennyi tizedestörtben, illik tudni. Ha nem vagy benne biztos, fogj egy számológépet és oszd el az 1-et 4-gyel.

Hány kg az Audi autó tömege? => A?

(Az értelmezés során pl. aláhúzhatod azt a részmondatot, amin éppen dolgozol.)


Van két egyenletünk és két ismeretlen: O+224kg=A és 0,25*A=0,32*O

A megoldás során nem érdemes rögtönözni, mert elrontod. Ami mindig célravezet: az egyik egyenletből kifejezed azt az ismeretlent, amire nem vagy kiváncsi (itt O) és behelyettesíted a másikba.


Ez a "bombabiztos" módszer, amit más példáknál is alkamazhatsz.

2021. nov. 3. 13:42
 8/9 anonim ***** válasza:
7-es, nem a szövegértéssel volt baja, hanem algebrailag oldotta meg rosszul a feladatot.
2021. nov. 3. 14:23
 9/9 krwkco ***** válasza:

#8

Az egyenleteket is rosszul írta fel. Ehhez biztosan hozzájárult az is, hogy egyszerre több dologra próbált koncentrálni. Ezért írtam egy általános módszert a folyamat egyszerűsítésére.

Egyébként az egyenletfelíráskor elkövetett hibákkal kapcsolatban is írtam ajánlásokat.

2021. nov. 3. 14:29