Hogyan tudom meghatározni házi méréssel a jég olvadáshőjét?
https://www.youtube.com/watch?v=rM6QvnyG-jI
Ez a videó jól levezeti. Arra lennék kíváncsi, hogy kaloriméter nélkül is el lehet végezni a kísérletet, tehát ha közvetlen a vízbe helyezem a jeget.
C hőkapacitás nélkül is meg tudjuk határozni az olvadáshő értékét?
Van erre valami képlet.
Ami a video végén van képlet abban C hőkapacitás is szerepel.
A kisérletben kaloriméterként egy termoszt használnak. Az lehet, hogy otthon is van. A képletben a Cv a kaloriméter víz értéke, másszóval hőkapacitása. Azt egy korábbi méréssel határozták meg így:
Termosz nélkül is tudsz olvadáshőt mérni. Az a lényeg hogy a környezettel minél kisebb legyen a hőcsere. Azért mert jól hőszigetelt az edényed vagy azért mert a mérés alatt mindent a környezettel megegyező hőmérsékleten tartasz.
Hogy lehet az utóbbit kivitelezni? Szóbahőmérsékletű vízzel indulsz, abba teszed a jeget. Amikor a víz hülni kezd, ismert hőmérsékletű és mennyiségű vizet öntesz hozzá. A mennyiséget legegyszerűbb mérlegen mérni. Az olvadék hőmérsékletét állandóan, a melegvízét a beöntés előtt figyelni kell. És mindent kevergetni. Ekkor egyedül a párolgás okozta energiaveszeteség okoz hibát ezért a jeges-vizes edényt minél jobban takarni kell.
Igen erre van egy nagyon jó videó is.
Csak azt nem értem, ha simán kihagyom a képletbol a hokapacitast úgy nem egy teljesen rossz értékét fogok kapni?
Nem kell hozzá valami másik képlet?
"ha simán kihagyom a képletbol a hokapacitast úgy nem egy teljesen rossz értékét fogok kapni?"
Nem.
Egy pontatlanabb értéket fogsz kapni. De nem teljesen rosszat. A jég és a melegvíz között sokkal nagyobb lesz az átáramló hőmennyiség, mint a víz és az edény között. Főleg, ha az edény kis tömegű, a környezethez képest hőszigetelt és a víz hőmérséklete a folyamat során közel van a környezet hőmérsékletéhez.
Egyébként miért érdekel ez a téma? Iskolai feladat, hogy kisérletet tervezzél?
Hajtogass egy kis edényt egy réteg alufóliából. Tedd egy darab hungarocellre, akkor alig lesz hőkapacitása és kicsi lesz a hőelvezetés.
Egyébként csak érdekességképpen: hőmérő nélkül is meg lehet határozni a hőkapacitást csak egy mérleggel. Vegyél egy darab 0 fokos jeget. Önts hozzá kb. 2/3-annyi 100 fokos vizet. Kicsit kavargassad. Vedd ki a megmaradt jégdarabot és megtudod, hogy a 100-ról 0-ra hűlő víz mennyi jeget tudott megolvasztani.
Szerintem végül csak bele veszem a hőkapacitást is. Tehát veszek pl 0fokos jeget meg 25 fokos vizet. Lemérem a tömegüket és a hőkapacitás képlet segítségével kiszámolom a hőkapacitást.
Aztán ezt visszahelyettesítem az olvadáshő képletébe. Ott is számolok 0fokos jeget és 25 fokos vizet, tömeget...
és ezután akkor megkapom a jég olvadáshőjét
Az edény hőkapacitását nem jéggel kell kimérni. Ismert mennyiségű szobahőmérsékletű vizet öntesz az edénybe. Ettől az edény is szobahőmérsékletű lesz, de újra meg is mérheted a víz hőmérsékletét. Utána meleg vizet öntesz a vízhez. Ebből ki lehet számolni, hogy hány fokosnak kellene lennie a keveréknek. Az eltérésből ki lehet számolni az edény vízértékét=hőkapacitását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!