Négy azonos test töltései rendre a következők: -8 µC, 9 µC, -2 µC és -4 µC. A testeket egyszerre egymáshoz érintjük, majd szétválasztjuk. Mekkorák lesznek ezután a testek töltései coulomb egységekben kifejezve?


A megoldás módja ugyanaz a testek számától? (pl. két azonos töltésű test)


Coulomb egységeken mit ért a feladat? Esetleg azt, hogy µC helyett Coulombban kell megadni a végeredményt?



2021. okt. 11. 17:03
 1/5 krwkco ***** válasza:
100%

"Coulomb egységeken mit ért a feladat? Esetleg azt, hogy µC helyett Coulombban kell megadni a végeredményt?"

Lehet, hogy azt, lehet, hogy semmit és jó a µC is. Írd bele a megoldásba mind a kettőt.

Egyébként több darabnál is ugyanaz a helyzet, mint kettő esetében: a töltés a kapacitások arányában oszlik el. (Amik itt egyformák.)

2021. okt. 11. 17:11
 2/5 A kérdező kommentje:

Értem, tehát a testek számától függetlenül ugyanaz a megoldás menete.


Röviden le tudnád vezetni a megoldást is? Nem értem, hogy mit akar a feladat, mit csináljak.

2021. okt. 11. 17:18
 3/5 krwkco ***** válasza:

Töltésmegmaradás: Qösszes=Q1+Q2+Q3+Q4

Összeérintés:

U1=U2=U3=U4=U

U=Q/C Ezért az összeérintés után Q1=U/C1, ...stb, minden test töltése egyenlő. Az összegük továbbra is Q. Egy testre Q/4 töltés jut.

2021. okt. 11. 18:43
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! Én is elgondolkodtam, hogy lehet csak átlagolni kéne, de egy picit egyszerűnek tűnt.


"U=Q/C Ezért az összeérintés után Q1=U/C1"

Ezt a részét még mindig nem nagyon értem, mivel nem vettük töltések feszültségét és kapacítását. De ha majd az eljön, akkor vissza fogok térni ide, hátha akkor már érteni fogom.

2021. okt. 11. 21:06
 5/5 anonim ***** válasza:

"nem vettük töltések feszültségét és kapacítását"

Nyau. Az érdekes is, de a mezei kondenzátor alapegyenletével csak kellett volna találkoznod, a Q=CU-val. Ami megvan egyenként mind a négynél is, meg az összeérintés utáni állapotra is, és még pár egyszerű állítást kell hozzátenni:

1. ha nincs egérút, akkor a töltés nem vész el

2. ha összeérinted a különböző feszültségűre feltöltött kapacitásokat, nyilván a feszültség ugyanakkora lesz

2021. okt. 11. 22:37