Két töltött részecske között 5,5N nagyságú erő hat. Hány N nagyságú erő fog hatni a részecskék között, ha a köztük lévő távolságot megfelezzük?


Azt tudom, hogy az erő a 4x-ére fog nőni, csak azt nem tudom, hogyan kéne átalakítani a képletet, hogy a végén F*4 legyen.


Mellesleg mi van akkor, ha az lenne a kérdés, hogy a távolságot megduplázzuk?


Le tudná nekem valaki vezetni a képlet átalakításokat?



2021. okt. 9. 19:36
 1/6 anonim válasza:
9%
A feladatot meg lehet oldani a gravitációs erőtörvénnyel, mely kimondja, hogy két test között a gravitációs erő 6,67*10^-11([első test tömege]*[második test tömege])/[a köztük lévő távolság]^2. A távolság legyen r. Ha ezt megfelezzük, annak négyzete r^2/4 lesz. Ha ezt az összeget visszahelyettesítjük az erőtörvénybe, majd elvégezzük az osztást, megkapjuk, hogy a köztük ható erő 6,67*10^-11*4*([első test tömege]*[második test tömege])/ r^2, azaz az eredeti négyszerese. Remélem értelmezhető a magyarázatom.
2021. okt. 9. 20:03
 2/6 anonim válasza:
Ugyanezt a képletet pedig a távolság duplázására alkalmazva megkapod, hogy az erő az eredeti negyede lesz. Röviden összefoglalva: a testek közt ható erő egyenesen arányos a köztük levő távolság négyzetével.
2021. okt. 9. 20:13
 3/6 anonim ***** válasza:
44%
az első csak azon a ponton ír hülyeséget, hogy szerinte itt gravitációs térről van szó
2021. okt. 9. 20:49
 4/6 anonim ***** válasza:
32%

Alap egyenlet: F = G*m₁*m₂/r² = 5,5N

Új egyenlet: F' = G*m₁*m₂/(r/2)²

Egyenletek osztása.

5,5N/F' = (1/r²)/(1/(r/2)²)

5,5N/F' = (1/r²)*(r/2)²

5,5N/F' = (1/r²)*r²/4

5,5N/F' = 1/4

F' = 4 * 5,5N = 22 Newton


Ha a távolságot az eredeti felálláshoz képest megduplázod, azt is ugyanígy ki lehet számolni.

2021. okt. 9. 20:52
 5/6 anonim ***** válasza:
24%
#3: Itt gravitációs térről van szó, mert nem szól a feladat a részecskék töltéséről. Ergo azt kell feltételezni, hogy azonos. De jó is hogy szóltál. Kérdező: ezt írd oda majd a megoldáshoz.
2021. okt. 9. 20:54
 6/6 A kérdező kommentje:

Nálunk most a F = k*(Q₁*Q₂)/r² képletet kell használni, de képlet átrendezés szempontjából ugyanaz, mint amit írtatok.


#3 Köszönöm a levezetést! Nem tudom ki pontozott le, de a válaszod alapján nekem is sikerült levezetnem a r/2 és r*2-nél is az F értékét.

2021. okt. 9. 21:27