ImUNDerTheWaterPLsHElpMe kérdése:

Jó estét! Hogyan tudom megállapítani egy érintő egyenletét ha a metszéspont koordinái meg vannak adva? Mint pl. ha a egy x^2+5 egyenletű parabolát a (-2;9) pontban érinti egy érintő?

Előre is köszönöm a válaszodat!
2021. szept. 30. 19:43
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha tudsz deriválni;


Deriválod a függvényt: (x^2+5)'=2x, az x=(-2) helyen a derivált értéke 2*(-2)=-4, tehát egy (-4) meredekségű lineáris függvényt keresel. Ez azt jelenti, hogy a (-2;9) pont mellett a (-1;5) pontot is ismered, erre a két pontra pedig nem nehéz az egyenes egyenletét felírni, ami az érintő lesz.


Ha nem tudsz deriválni;


Azt kell tudnod (akárcsak a kör esetén), hogy ha egy (nem speciális* alakú) egyenes 1 pontban metszi a parabolát, akkor az érintő. (*Speciális alakú egyenes: ami párhuzamos a parabola csúcspontja és fókuszpontja által meghatározott egyenessel, esetünkben ezek nem lehetnek lineáris függvények, mivel "függőlegesen állhatnak csak"). Tehát egy olyan mx+b alakú lineáris függvényt keresel, amelyre igaz hogy az


x^2+5 = mx+b egyenletnek pontosan 1 megoldása van, ami az x=(-2). Rendezve az egyenletet:


x^2-mx+(5-b) = 0, ennek megoldása a megoldóképlet szerint:


x(1;2) = (m +- gyök(m^2-4*1*(5-b)))/2


Mivel pontosan 1 megoldás kell, ezért a diszkrimináns 0, így x=m/2, viszont az x=(-2)-nek kell, hogy legyen az eredeti megoldása, tehát -2=m/2, vagyis -4=m. Innen pedig ugyanaz a feladat, int amit az előbb írtam azután, hogy megtudtuk a keresett meredekséget.

2021. szept. 30. 20:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)!
2021. szept. 30. 20:04