Van egy matematika önállóm, amelynek az egyik feladatánál teljesen elakadtam. Valaki segítene?


A feladat:

Azok közül a téglatestek közül, amelyek egyik csúcsába futó éleinek összege s, melyiknek lesz a legnagyobb térfogata? Mekkora ez a maximális térfogat?



2021. szept. 29. 20:16
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Ha a két él x és y, akkor a harmadik él s-x-y hosszú. Így a térfogat:


x*y*(s-x-y)


Vonjunk ebből a szorzatból köbgyököt, ezzel a maximum "helye" nem fog változni, csak az értéke:


köbgyök(x*y*(s-x-y))


A számtani-mértani közepek közötti összefüggés szerint ennek a maximuma a tényezők számtani közepe lehet;


köbgyök(x*y*(s-x-y)) <= (x+y+(s-x-y))/3 = s/3, most köbre emelve:


x*y*(s-x-y) <= s^3/27, tehát a térfogat legfeljebb s^3/27. Nézzük meg, hogy meg tudjuk-e választani úgy az éleket, hogy a térfogat s^3/27 legyen. A válasz igen; ha mindegyik él s/3 hosszú, akkor a térfogat pont s^3/27 lesz. Ez azt jelenti, hogy a legnagyobb térfogatú téglatest egy s/3 élhosszú kocka.

2021. szept. 29. 20:29