Fizika erőtípus feladatok?
Sziasztok! Valaki segítene megoldani ezeket a feladatokat? Nem igazán értem őket:(
Egy 5 kg tömegű széket sima padlón 20 cm-re eltolunk. A csúszási súrlódási együttható értéke
0,3. Hasonlítsuk össze ezt azzal a munkával, amit akkor végzünk, ha a széket 20 cm-re felemeljük!
Egy mozdony tömege 35 t. Mekkora a gyorsítási munkavégzés kJ-ban, amíg álló helyzetből
indulva 1 m/s2 nagyságú gyorsulással vízszintes pályán 100 m távolságra mozdul el?
Egy 10 kg tömegű szánkón 50 kg tömegű gyerek ül. Ha 200 m-re egyenletesen elhúzzuk, a
csúszási súrlódási erő 24 kJ munkát végez. Határozzuk meg a csúszási súrlódási együttható
értékét!
Előre is köszönöm!





Munka = erő*elmozdulás (az erő irányával párhuzamos elmozduláskomponenssel kell számolni, de ez itt mindenütt teljesül.)
Surlódási erő=surlódási együttható*nyomóerő.
Gyorsító erő=tömeg*gyorsulás.
Egyszerű szorzások.
Ha leírod a megoldásokat, ellenőrzöm, hogy jók-e. (Ha ez segít.)





#2
Munka = erő*elmozdulás
Surlódási erő=surlódási együttható*nyomóerő
Ebben a példában összeadás és osztás is van. De talán mégsem okoz majd problémát.
A súlyerőt Newtonban kell számolni, akkor lesznek jók a mértékegységek.





Szia!
Az utolsó megoldása:
W=24000 J
m=60 kg
s=200 m
W=F•s,ahol az F a húzóerő, aminek akkorának kell lennie, mint a súrlódásinak, hogy kiegyenlítse, tehát F=Fs (súrlódási)
A súrlódási erő képlete Fs=Fny•μ, itt a nyomóerő megegyezik a gravitációs erővel, Fny=Fg.
Fg képlete: Fg=m•g, (a g körülbelül 10).
Tehát az eredeti egyenlet picit tovább bontva:
W=m•g•μ•s
...átrendezve...
μ=W/(m•g•s)
...és behelyettesítve...
μ=24000/(60•10•200)
...megadja a súrlódási együttható értékét.
μ=0,2
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!