Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítene valaki a kémia leckében?

Segítene valaki a kémia leckében?

Figyelt kérdés

Nem igazán az erősségem a tantárgy...


A feladatok:

320g oxigénnel hány gramm hidrogén égethető el és hány gramm víz keletkezik?

egyenlet:

mol:

gramm:

átírás:


A másik: szén-dioxid + szén reakciója

És az utolsó: 20g nátrium-hidroxid hány gramm sósavat közömbösít?

egyenlet:

mol:

gramm:

átírás:


Előre is köszönöm ha valaki segít!



2021. szept. 20. 21:26
 1/4 Silber ***** válasza:
Hol akadtál el?
2021. szept. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Mikor vettük az ehhez hasonló feladatokat beteg voltam, szóval az egész egy nagy katyvasz. A képletet fel tudom írni, de utána nem tudom mit kezdjek vele :/
2021. szept. 20. 21:46
 3/4 Silber ***** válasza:
100%

Megcsinálom neked az elsőt, és annak analógiájára meg tudod csinálni a másik kettőt (ámbár hadd éljek az elmúlt évek tapasztalata alapján azzal a gyanúval, hogy szimplán holnap lesz kémia órád és most kezdesz el foglalkozni vele):


Hidrogén molekulaképlete: H2

Oxigén molekulaképlete: O2

Víz molekulaképlete: H2O


Reakcióegyenlet (rendezetlen): H2 + O2 -> H2O

Bal oldalon 2 O-atom van, jobbon 1. Duplázzuk a vízmolekulák számát a jobb oldalon


H2 + O2 -> 2 H2O


Oxigénmérleg stimmel (ugyanannyi O van a bal oldalon, mint a jobbon)

Bal oldalon 2 H-atom van, jobbon 2*2=4. Duplázzuk a bal oldali hidrogének számát


2 H2 + O2 -> 2 H2O


Bal oldalon 2*2=4 hidrogén, jobbon 2*2=4. Bal oldalon 2 oxigén, jobbon 2*1. Az egyenlet rendezettnek tekinthető


"mol": itt minden bizonnyal az adott anyagok anyagmennyiségét kérdezik. Ez rendezett egyenlet esetében megegyezik a komponensek elé írt számadat és a molekulát tartalmazó adott atomok számának szorzatával. Tehát hidrogénmolekula esetében 2*2=4 (előtte szám*jobb alsó szám), mivel a hidrogénmolekula két hidrogénatomot tartalmaz, és ezt is kétszeres mennyiségben használjuk fel. Oxigén esetében 1*2=2, vízmolekula esetében 2 (itt nincs másik szorzó, mert a vízMOLEKULÁT számoljuk, nem a benne levő komponenseket).


"gramm": Itt az adott komponensek tömege a kérdés, amit már számolni kell. Itt jön be a képbe a "moláris tömeg". Ennek értéke hidrogénre 1 g/mol, oxigénre 16 g/mol, vízre 18 g/mol.


A képlet: n=m/M, átrendezve m=n*M, ahol:

n - anyagmennyiség (mol)

m - tömeg (g)

M - moláris tömeg (g/mol)


Példa a hidrogénre:

m=n*M=2*1= 2 g hidrogén


Oxigénre:

m=n*M=1*16= 16 g oxigén


Vízre:

m=n*M=2*18= 18 g víz


Tipp: ha ellenőrizni akarod magad, akkor add össze az egyenlet bal oldalán lévő tömegeket a jobb oldalival - amennyiben helyesen rendeztél, meg kell egyezniük. Ezesetben a bal oldalon 2+16=18 g van, a jobbon 1*18=18. Ergo jól dolgoztunk.


Az viszont, hogy mi értendő "átírás" alatt, gőzöm nincs.


Sok sikert.

2021. szept. 20. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a magyarázatot :))
2021. szept. 20. 22:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!