A koordinata-rendszerben felveszünk két pontot A és B pont.

És egy O kezdopontot.


Határozzuk meg az AB szakasz felezopontjat a pontok helyvektorainak segítségével.



Tudom hogy (a+b)/2 a megoldás.


De ha belegondolunk akkor az AB szakasz=b-a ugye?


És ha ezt osztjuk 2-vel akkor miért nem kapunk jo megoldást??


2021. szept. 7. 01:05
 1/5 anonim ***** válasza:
f=a+AF=a+AB/2=a+(b-a)/2=a+b/2-a/2=(a+b)/2
2021. szept. 7. 07:59
 2/5 krwkco ***** válasza:
100%

"De ha belegondolunk akkor az AB szakasz=b-a ugye? És ha ezt osztjuk 2-vel akkor miért nem kapunk jo megoldást??"

Rajzold le a vektorokat és egyből világossá válik.

A (b-a)/2 az A pontból mutat a felezőpontba, nem az origóból. A felezőpont (és bármely pont ) helyvektora definíció a szerint az origóból a pontba mutató vektor.

2021. szept. 7. 08:18
 3/5 A kérdező kommentje:

És itt mit hibazok?


Határozzuk meg a háromszög súlypontját a helyvektorok segítségével.


f=(b+c)/2


a+2/3(f-a)

Ez az eredeti megoldás.


De ennek is működnie kellene:


f+(a-f)/3


Tudom hogy a-f nem helyvektor, de az eredeti megoldásban is szerepel f-a ami szinten nem helyvektor.


Miért nem jó az én elgondolasom?

2021. szept. 7. 15:01
 4/5 A kérdező kommentje:

Bocsánat így is kijött a megoldás.

Időközben sikerült.



Amúgy a lényeg az hogy a legvégén kapott kifejezesunk helyvektorok összessége legyen?

2021. szept. 7. 15:27
 5/5 krwkco ***** válasza:

"Miért nem jó az én elgondolasom?"

Nem az elgondolással van a baj. Ez a két kifejezés ugyanaz.

a+2/3(f-a)=a+2/3f-2/3a=1/3a+2/3f

f+(a-f)/3=f+a/3-f/3=1/3a+2/3f

2021. szept. 7. 15:30