Cos(2x)=-cos(x/2)


Az egyik megoldandó egyenlet:


Cos(2x)=cos(pi-x/2)


A másik megoldandó egyenlet, ebben nem vagyok biztos:


Cos(2x)=cos(x/2+pi)



Ezek így jók?


2021. aug. 23. 18:05
 1/4 anonim ***** válasza:
Mondjuk én nem így oldanám meg, de jók.
2021. aug. 23. 19:04
 2/4 A kérdező kommentje:

Hogy oldanad meg?

Érdekel.

2021. aug. 23. 19:17
 3/4 anonim ***** válasza:

Mindkét oldalt alakítsuk át szinusszá a cos(x)=sin(pi/2-x) azonosság szerint:


sin(pi/2 - 2x) = -sin(pi/2 - x/2)


Ez azért jó nekünk, mert a jobb oldalon a negatív előjelet "be tudjuk vinni" a szinuszba a -sin(x)=sin(-x) azonosság értelmében (ugyanez a koszinuszra nem igaz):


sin(pi/2 - 2x) = sin(x/2 - pi/2)


Ez pedig így egy mezei szinuszos egyenlet, amit meg lehet oldani.

2021. aug. 23. 19:28
 4/4 A kérdező kommentje:

És ha így csináltam volna?:


Cos(x)=sin(pi/2+x)

Cos(2x)=sin(pi/2+2x).


-cos(x/2)=-sin(pi/2+x/2)

-cos(x/2)=sin(-pi/2-x/2)


Tehát:


Sin(pi/2+2x)=sin(-pi/2-x/2)


Szóval ezután ez következik:


Sin(pi/2+2x)=sin(-pi/2-x/2+2kpi)


És a másik megoldás:


Sin(pi/2+2x)=sin(pi-(-pi/2-x/2))


Jól gondolom ezt is?

Amúgy a te megoldásod szép, és nem bonyolódik.

Köszi szépen.

2021. aug. 23. 19:49