Ötösöm lesz kémiából című kémiai feladatgyűjteményből sajnos nem tudom megoldani a 448/B feladatod, ha valaki megoldaná, le tudná nekem itt vezetni?
Hát,így tényleg nehéz lesz,hogy nincs könyv:D
Írd meg ide kommentbe,aztán majd megpróbálunk segíteni.
És itt a megoldás is:
A keresett reakció ugye: 3 Cl2 (g) + 2 Al (sz) -> Al2Cl6 (sz)
Okoskodjunk, adjunk össze olyan egyenleteket, amiben ezek vannak benne.
Látjuk először, hogy gáznemű HCl-lel nem kell számolnunk, mert az csak az első egyenletben van benne, ha valamikor is használjuk az első egyenletet, nem fogjuk tudni kiejteni a HCl(g)-t, ezért azt ne használjuk!
3 mól gáznemű klórgáz kell, ezt vegyük a második egyenletből (az elsőt ne használjuk a fent leírtak miatt), tehát vegyünk a második egyenlet hatszorosát:
3 Cl2 (g) + 3 H2 (g) + aq -> 6 HCl(aq).
Kell a végére 1 mol Al2Cl6(sz), tehát adjuk hozzá az előző egyenlethez a 4. egyenlet -1-szeresét, mivel ugye akkor lesz a szilárd Al2Cl6 a bal oldalon. Hozzáadva ezt kapjuk:
3 Cl2 (g) + 3 H2 (g) + aq + Al2Cl6(aq)-> 6 HCl(aq) + Al2Cl6(sz) + aq.
Ez még mindig nem az, amit keresünk, mert (habár aq-val tudunk egyszerűsíteni) pl. bal oldalon hidrogén van, amit nem akarunk az egyenletbe.
Gondolunk egy merészet, adjuk hozzá a 3. egyenletet az előzőhöz, ezt kapjuk:
3 Cl2 (g) + 3 H2 (g) + aq + Al2Cl6(aq) + 2 Al(sz) + 6 HCl(aq)-> 6 HCl(aq) + Al2Cl6(sz) + aq + Al2Cl6(aq) + 3 H2(g).
Ha eleget nézem ezt az egyenletet, rájövök, hogy ez pont az, amit kerestem! Ugyanis tudom egyszerűsíteni az egyenletet, és a kívánt egyenletet kaptam egyből.
Most felmerül, hogy mi a reakcióhője az egyenletemnek (=az Al2Cl6(sz) képződéshője). Számoljuk össze: vettem 6-szor a második, -1-szer a negyedik és 1-szer a harmadik egyenletet, ezen egyenletek reakcióhőinek összege lesz a reakció reakcióhője: 6*(-167,1)-1*(1007,0)+1*(645,5)=1364,1 kJ/mol az eredmény.
Egyébként ezt ki lehet számolni egyszerűbben, képződéshőkkel is, de akkor is hasonló a megoldási mód, viszont itt a körfolyamatoknál érdemesebb így számolni, ha már ez a téma :D
Itt talán az volt a legnagyobb előrelépés, hogy felfedeztük, hogy az első egyenletet nem szabad használnunk, egyből már csak három egyenletünk volt, és már onnan is megkaphattuk volna a végső (kibővített, utoljára leírt) egyenletet, hogy az összes anyag, ami a kívánt egyenletben van, csak egy eredeti egyenletben szerepelt, és ha pl. Al2Cl6(sz)-t szeretnénk az egyenletünkbe, akkor mindenképpen -1-szer kell venni a negyedik egyenletet, másképp nem kerül jobb oldalra elegendő mennyiségű Al2Cl6(sz). És hasonlóan a többi anyagra is.
Mindjárt jönnek a többiek is, és megoldják másképp is szerintem, ezt a módot annyira nem szokták sokan szeretni és csinálni, mert kell hozzá egy "kis" intuíció is, hogy melyik egyenletből mennyi kell, de éppen ezért szép :D
Kellemes hétvégét mindenkinek! :)
Itt és privátban is várom a kérdéseket! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!