Ezt hogyan tudjuk felhasználni??


Az egysegsugaru körben a sin alfa az az el forgatott szár helyvektor koordinátái közül a második értéket jelöli.


Tehát pl sin 60° helyvektor koordinátái (cos 60°, sin 60°).


Tehát az alaphoz tartozó magasság sin 60°.

Ezt tudjuk használni sok mindenre.

Pl.: sin 60° ez az egysegsugaru körben az elforgatott szár y koordinataja, ezt egy tetszőleges háromszögben az ugyanaehhez az oldalhoz tartozó értékkel megszorozva megkapjuk a nyugvó szárhoz tartozó magasságot.

Így területet tudunk számolni.


(Sin 60°*a*b)/2=T


De a tangens és kotangens-t az egysegsugaru körben mire tudjuk használni???


2021. aug. 7. 13:58
 1/6 anonim ***** válasza:

Például ha a vektor végpontjában a körre húzol egy érintőt, akkor az az érintő a tengelyeket metszi (illetve nem mindig, de többnyire igen). Az x-tengely metszéspontja pontosan tg(alfa), az y-tengelyé pedig pont ctg(alfa).


Ezzel együtt az is elmondható, hogy az érintő és a tengelyek által közrefogott derékszögű háromszög területe mindig 1/2.

2021. aug. 7. 14:59
 2/6 anonim ***** válasza:
2021. aug. 7. 16:05
 3/6 A kérdező kommentje:

Ez így ertheto.

De ezzel kiszámolni nem tudunk semmit nem?


Sin és cos-al tudunk számolni tetszőleges háromszögben területet, oldalakat.


De hogy az erintot hol metszi a tangens alfa az miért jó nekünk, ezt nem értem. Mire használjuk ezeket?

2021. aug. 7. 16:14
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem egyértelmű a kérdésed; a tangens általános felhasználási területére vagy kíváncsi, vagy konkrétan az egységsugarú körben való használhatóságára?


A tangenst ott lehet használni, ahol derékszögű háromszög két befogója ismert. Ilyen például az, amikor a helyvektor koordinátáit ismerjük, és az a kérdés, hogy milyen szöget zár be az x-tengellyel. Például a (3;4) pontba mutató helyvektor esetén a tg(alfa)=4/3 egyenletet megoldva megkapjuk, hogy a vektor hány fokos szöget zár be az x-tengellyel.

Ha adott egy egyenes, amely az x-tengellyel bezárt szögével van megadva, akkor a tangens segítségével adhatóak meg a pontjai általánosan. Például ha az origón áthaladó egyenes bezárt szöge 30°, és a keresett pont első koordinátája 1, akkor a tg(30°)=y/1 egyenletet megoldva megkapjuk az egyenesen lévő pont koordinátáit, tehát általánosan az egyenes pontjai (x;x*tg(30°)) alakban írhatóak fel. Ha pedig a második koordniáta szerint akarjuk a pontokat megadni, akkor (y*ctg(30°);y) alakban tudjuk megadni.

Az egyeneseknél definált meredekség szintén a tangenssel számolható, és meglepetésre a meredekség megegyezik az x-tengellyel bezárt szög tangensével, ezt szoktuk iránytangensnek nevezni.

Arra is rájöttek, hogy ha két egyenes merőleges egymásra (és egyik sem párhuzamos a tengelyekkel), akkor meredekségeik, így iránytangenseik szorzata (-1), tehát a tangens segítségével az is eldönthető, hogy két egyenes merőleges-e egymásra vagy sem.

2021. aug. 7. 17:32
 5/6 A kérdező kommentje:

Akkor azért fel lehet használni jó dolgokra.

Viszont ebből az derült ki nekem, ha jól értettem, hogy ha van egy P(2;4) pontunk a koordinata-rendszerben akkor a P pont második koordinatajabol tangens, és sin segítségével ki tudjuk számolni hogy mekkora szöget ZAR be az egyenes az x tengellyel?


Tehát a tangens(alfa)=4/3 és sin(alfa)=4/3 egyenlő egymással?


Hiszen sin és tangens is a második koordinatat jelöli a P pontnak.

2021. aug. 7. 18:17
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem.


A sin(alfa) az EGYSÉGSUGARÚ kör pontjainak második koordinátája, az x*tg(alfa) pedig az EGYENES pontjainak második koordinátája. Nem mindegy.

2021. aug. 7. 21:19