SOS- kémia feladat! Mennyi NH4H2PO4 keletkezik 100 dm3 70 vegyes %-os foszforsav oldatból? Reakcióegyenlet: H3PO4 + NH3 = NH4H2PO4

Előre is nagyon köszönöm annak, aki segít!
2021. jún. 12. 16:50
 1/1 Arp Du ***** válasza:

vegyes százalék: 100 cm3 oldatban lévő oldott anyag (a foszforsav) tömege gram-ban

%(m/V)= m/V *100%

100 cm3-ben van 70 g foszforsav

100 dm3= 1000* 100 cm3

100 dm3-ben van ezerszer ennyi: 70 000 g foszforsav


n= m/M= 70000g / 98g/mol= 714,3 mol foszforsav

ugyanennyi mol NH4H2PO4 keletkezik

ennek tömege M= 98+17 g/mol -> m= n*M= 714,3 mol *115 g/mol= 82 144,5 g

2021. júl. 12. 21:52