Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mennyi a 0.1 M H2SO4-oldat...

Mennyi a 0.1 M H2SO4-oldat pH-ja 2 tizedes pontossággal?

Figyelt kérdés

Számítással igazolva.

<< powered by fanyúl® >>



2021. jún. 8. 13:37
 1/1 Z003 ***** válasza:

H2SO4: pKa1:-2,8, pKa2:1,99 (mindkettő 25°C-on)

Ka = 10^-pKa


Ka1= 10^-(-2,8)~~ 630,95734

Ka2= 10^1,99 ~~ 0,0102329


[H+]= négyzetgyök alatt Ka*[HA]


[H1+]= négyzetgyök alatt 630,95734*0,1~~ 7,94328 mol/dm^3

De a H1+ max koncentrációja nem lehet nagyobb 0,1 mol/dm^3. Ezért úgy tekintjük hogy az első hidrogén lejesen disszociált így az abból eredő H+ koncentráció 0,1 mol/dm^3.


[H2+]= négyzetgyök alatt 0,0102329*0,1~~ 0,031989 mol/dm^3


pH=-lg([H1+]+[H2+])

ph=-lg(0,1+0,031989)~~ 0,957689

kerekítve: 0,96


Bocs a külalakért itt nehéz képleteket írni. Remélem nem számoltam el már meglehetősen rég számoltam ilyet.

2021. jún. 8. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!