Tolkien kérdése:

Ezt a feladatot hogyan kell megoldani?


Egy hajó két kikötő között lefelé 3,5 óra, felfelé 5 óra alatt teszi meg az utat. A folyó sebessége 3 km/h. Hány kilométerre van egymástól a két kikötő.


Levezetéssel szeretném, hogy megértsem.



2021. máj. 7. 09:08
 1/3 anonim ***** válasza:

A kikötők távolsága: x.

A hajó sebessége felfelé: x/5.

A hajó sebessége lefelé: x/3,5.

A két sebesség különbsége 6 (km/h).


x/3,5-6=x/5

...

2021. máj. 7. 09:35
 2/3 anonim ***** válasza:

A hajó v sebességre képes magától. Ezt a folyó lefelé 3 km/h-val növeli, fölfelé ugyanennyivel csökkenti. A megtett táv ugyanannyi mindkét irányban, ezért az egyenletben a két irányba megtett utat kell egymással egyenlővé tenni. Fizikból tudod, hog s = v * t, ezért mindkét oldalon egy-egy szorzatunk lesz:

(v + 3) * 3,5 = (v - 3) * 5

Ebből kijön, hogy v = 17 km/h, azt visszahelyettesítve bármelyik szorzataba pedig adódik, hogy s = 70 km.

2021. máj. 7. 09:36
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Most már értem.
2021. máj. 7. 09:50