Térgeometria dolgozat. Valaki segítene?
A dolgozat amelyet el kell készítenem összesen 5 kérdésből áll. Az alapképletekkel tisztában vagyok, a behelyetesítés az még meg, viszont a számolást azt mindig elrontom. Megköszönném, ha valaki segítene a feladatok megoldásában.
1, Egy gúla alapéle 6 cm , oldaléle 10 cm. Számítsd ki a gúla testmagasságát és oldalmagasságát! M = , mo =
2, Számítsd ki a kúp térfogatát, ha az alapkör sugara 5 cm, alkotója pedig 12 cm. V =
3, Hányszorosára növekszik annak a 24 cm átmérőjű gömb alakú lufinak a felszíne és térfogata, amelynek sugarát 1 cm-rel megnöveljük?
24 cm-es lufi A= V=
25 cm-es lufi A= V=
4, Egy 5 cm oldalhosszúságú négyzetet megforgatunk az egyik átlója mentén. Mekkora az így kapott forgástest térfogata? V =
5, Számítsd ki a négyzet alapú szabályos gúla térfogatát és felszínét, ha alapéle és az oldallapjának magassága:
a= 8 cm
mo= 5 cm !
V =
A =
Előre is köszönöm, ha valaki legalább segít a megoldásokban. Nyilván nem várhatom el azt, hogy megoldjátok helyettem az összes kérdést, viszont valóban sokat számít ez a jegy, hiszen hónaponta van jóformán 1 dolgozat, és ezzel tudnék is javítani egy egész jegynit.
1. Megoldhatatlan, mert nem adták meg, hogy hány oldalú a gúla. Legfeljebb paraméteresen oldható meg, az oldalszám függvényében.
Az oldalmagasság még kiszámolható, ott csak egy egyszerű egyenlő szárú háromszög van megadva, aminek az alaphoz tartozó magassága a kérdés.
3. Kiszámolod a 24 cm sugarú gömb felszínét és térfogatát, utána a 25 cm-esét, és elosztogatod egymással a felszíneket és a térfogatokat.
A keresett arány egyébként enélkül is meghatározható; tudjuk, hogy ha két test hasonló (a gömbök mindig azok), és a hasonlósági tényező k (ezt általában lambdával jelölik, de k-val is szokták), akkor a felszínek aránya k^2 (k a másodikon), a térfogatok aránya k^3 (k a harmadikon). Esetünkben k=25/24, így a felszín (25/24)^2-szorosára, a térfogat (25/24)^3-szorosára változik.
4. Ezzel egy olyan forgástestet kapsz, amelyet úgy kapnánk, hogy két egybevágó forgáskúpot összeragasztunk az alaplapjuknál, tehát a térfogatot úgy kapjuk, hogy kiszámoljuk az egyik térfogatát, és azt kell szorozni 2-vel.
A kúp alapjörének átmérőre a négyzet átlójának felel meg, ami 5*gyök(2) cm hosszú (ezt érdemes magadtól is tudni, de a Pitagorasz-tételből kijön), így a sugár ennek a fele, vagyis 2,5*gyök(2) cm. A testmagasság szintén a négyzet átlójának fele, így az is 2,5*gyök(2) cm hosszú. Így már minden adott, hogy kiszámold a térfogatot.
5. Ha képzeletben félbevágod a gúlát az oldallapmagasság mentén, akkor a vágás helyén egy egyenlő szárú háromszög keletkezik, melynek szárai 5 cm hosszúak, alapja 8 cm hosszú, és ennek kell az alaphoz tartozó magasságát kiszámolni, ami ránézésre 3 cm lesz. Ha ez megvan, akkor minden adott a térfogat kiszámításához.
A felszínhez az oldallapok területeit kell összeadnunk, amihez már a legelején volt elég adat;
V = 8*8 + 4*((8*5)/2) = 144 cm^2.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!