Áram, feszültség kiszámítása hogyan?
Adott az alábbi kapcsolás:
A feladat az, hogy az összes áramköri elemnek ki kell számolni a feszültségét és az áramát a Kirchhoff-törvények segítségével. (Anélkül, hogy szuperpozícióval vagy helyettesítő generátorok tételével átalakítanánk a kapcsolást.)
A fekete szín maga a feladat.
Narancs színnel jelöltem, hogy meddig jutottam el benne.
A jobb oldalon látom, hogy van egy szakadás, ezért ott biztosan 0A folyik a szakadás alatt/felett (remélem jól gondolom).
A bal oldalon látom, hogy van egy 5 Amperes áramforrás, ezért ott biztos 5A folyik. Ugyanez a feszültségforrásnál alul.
De nem értem hogyan kéne tovább? Honnan tudom, hogy az áramforrásnál mennyi Amper megy a 6 és a 20 OHM-os ellenállás felé? És ugyanezt nem értem a feszültségforrásnál sem.
Mi alapján tudom ezt kiszámítani?
Kíváncsiságból, az feszültségeket és áramokat hogyan lehet kiíratni ilyen szépen a programmal? Addig eljutottam, hogy kell betenni neki egy földet, de nekem a szimuláció elindítása utána csak egy ablakot dob fel, nem írja ki ilyen szépen az ábrára, mint ahogyan a képen van.
(Bocs, hogy privátban nem válaszolok, de polgári névvel vagyok fent és nem szeretném közzétenni.)
Tisztelt kérdező!
Holnap megírom, hogyan kell megcsinálni a szimulációt és kiíratni az értékeket.Csinálok róla néhány képet is, hogy jobban érthető legyen.
krwkco!
Először azért nem tettem ide fel, mert vannak itt olyanok is, akik rögtön letolnak, hogy miért oldod meg a kérdező helyett, így nem tanulja meg. Szerintem ez nem egészen így van, mert, aki még kezdő – emlékszem magamra is – annak egy bonyolultabb kapcsolást nehezebb átlátni, hogy hol, mit lehet egyszerűsíteni, egyáltalán hogy kezdjen hozzá. Egyébként pedig egy megoldott feladatból, ha azt a kérdező végigköveti, értelmezi, nemcsak lemásolja, akkor abból is tanulhat.
Megoldani többféleképpen is lehet, azért csináltam kettőt, mert nem lehetett tudni, hogy az áramkör az ellenállások összevonásával egyszerűsíthető-e vagy nem. Aztán végül is nekem az első tűnt jobbnak, ahol az áramkört nem egyszerűsítettem.
Szi Árpi!
Én is annak vagyok a híve, hogy ne rakjuk fel azonnal a megoldást, hanem mondjuk el a módszert. Ezt próbáltam a 3-as hozzászólásban:
"én minden csomópontra felvennék egy ismeretlen feszültséget, kiszámolnám az ellenállásokon folyó áramokat és megoldanám a Kirchhoff egyenleteket." És akkor mondanám el a megoldást, ha a látom, hogy a kérdező tett néhány kezdő lépést, de reménytelenül elakadt. Itt a kérdező már a kérdésében leírta, hogy hogyan próbálkozott, szóval a megoldás megadása szerintem sem indokolatlan. De azért még egy erőfeszítést én még megvártam volna.
Viszont látom, hogy tiszteletreméltóan sok munkát fektettél a kérdező segítésébe. Respect.
Üdv
krwkco
Tisztelt kérdező!
Leírtam, hogyan tudod használni az LTspice XVII programot egyenáramú hálózatok számítására:
Ha valamit nem értesz, akkor írjál.
Ez is egy áramkör szimulátor program, a TINA ingyenes verziója:
Ennek a használata teljesen más, mint az LTspice XII, nekem az utóbbi jobban bejött.
"vannak itt olyanok is, akik rögtön letolnak, hogy miért oldod meg a kérdező helyett, így nem tanulja meg"
Akkora félreértés van itt, mint egy négyemeletes bérház. Annak mondják, hogy kapjon magához, aki anélkül prezentálja a megoldást a maga teljességében, hogy a kérdező egy mukkot tett volna hozzá. Itt azért erről nincs szó, dolgozott, és a véleményt kérdezte.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!