Tudnátok segíteni egy emelt matek érettségi feladatában?


Tekintsük az összes olyan négyjegyű pozitív egész számot, amelynek egyik számjegye sem 0.

b)Hány olyan van ezek között, amelynek a négy számjegye (valamilyen sorrendben) egy számtani sorozat négy egymást követő tagja?


Hiába nézem meg a megoldókulcsot, sajnos nem értem :( Valaki el tudná magyarázni?


Előre is köszi ^^



2021. ápr. 12. 19:10
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

d=0 1111, 2222, ..., 9999 - 9 db

d=1 1234, 2345, ..., 6789 - 6*4! db

d=2 1357, 2468, 3579 - 3*4! db

2021. ápr. 12. 19:20
 2/13 anonim ***** válasza:

#1 neked hogy jönnek ki a szor négyek?

Nem 4!-ral kéne szorozni?

2021. ápr. 12. 19:23
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
És nem azt írtam?
2021. ápr. 12. 19:26
 4/13 anonim ***** válasza:

Először nézzük a nem csökkenőket (d>=0).


Ha az első egy x, akkor a negyedik jegy x+3d. Nyilván ez legfeljebb 9, tehát


x+3d <= 9, kivonunk 3d-t:

x <= 9-3d


Mivel x pozitív, ezért a 9-3d-nek is pozitívnak kell lennie, tehát


0 < 9-3d, rendezés után


d < 3, tehát a sorozat differenciája 0;1;2 lehet.


Azt azért tudjuk, hogy ha az első tag egész, a differencia meg nem, akkor a sorozat szomszédos tagjai nem egészek. Ezek alapján össze lehet szedni az eseteket:


Ha d=0, akkor 1111 2222 3333 4444 5555 6666 7777 8888 9999, ez 9 lehetőség

Ha d=1, akkor 1234 2345 3456 4567 5678 6789, ez 6 lehetőség

Ha d=2, akkor 1357 2468 3579 ez 3 lehetőség


A nem csökkenő esetben 9+6+3=18 szám van. A csökkenőket úgy kapjuk, hogy a d=1 és d=2 esetben kapott számokat megfordítjuk, így további 6+3=9 lehetőség van, összesen tehát 9+18=27 szám van.

2021. ápr. 12. 19:26
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Ja, hogy "valamilyen sorrendben"... Akkor csak 4!-sal kell szorozni azokban az esetekben, amikor különböző számok vannak, ahogyan az 1-es válaszoló csinálta.


Egyébként melyik részét nem érted a megoldókulcsnak?

2021. ápr. 12. 19:28
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A számtani sorozat első eleme 1 vagy annál nagyobb, negyedik eleme pedig 9 vagy annál kisebb, hiszen egy szám számjegyeiről van szó. Minden elem egész szám, hiszen számjegyekről beszélünk, és az elemek különbsége (d) is egész.


Ha számtani sorozatról van szó, akkor x4=x1+3d, ahol x1>=1, x4<=9. Ebből következik, hogy d<=8/3, azaz d=1 vagy d=2.


Ha d=2, akkor a következő sorozatok jöhetnek szóba:

1,3,5,7

2,4,6,8

3,5,7,9


Ha d=1, akkor a lehetséges sorozatok:

1,2,3,4

2,3,4,5

...

6,7,8,9 (összesen 6 ilyen van)


Van tehát összesen 6+3=9 számnégyesed.


Most már csak azt kell meghatározni, hogy hány négyjegyű számot tudsz felírni négy különböző számjegyből - ez kombinatorikai alapfeladat. Az első számjegynek bármelyiket választhatod (4 lehetőség). A másodikat már csak 3 közül választhatod ki, mert 1 számjegyet elhasználtál az első számjegyre. Hasonlóan a harmadik számjegyet 2 közül választhatod, az utolsó pedig csak az az 1 lehet, amelyik marad. Összesen 4*3*2*1 = 4! (faktoriális) = 24 négyjegyű számot tudsz felírni négy különböző számjegyből.


Van 9 számnégyesed, mindegyikből 24 számot tudsz felírni, úgyhogy az eredmény 9*24=216.


Két fontos dolgot kihasználtunk a megoldás során. Az egyik az, hogy a számnégyesek mind különböznek, azaz nem tudunk két olyat találni, amiben mind a négy számjegy azonos lenne. Nyilván a d=2-höz és a d=1-hez tartozó sorozatok különböznek (hiszen a szomszédos számok különbsége más), ezen belül pedig más-más x1-et választottunk, úgyhogy az összes d=1-hez illetve d=2-höz tartozó sorozatban is van olyan elem, amelyik a többiben nincs benne.


Emellett éltünk azzal a feltételezéssel, hogy d>0. Egy számtani sorozatban lehet negatív a különbség, de pl. az 1 2 3 4 sorozat (d=1) ugyanazokat az elemeket tartalmazza, mint a 4 3 2 1 sorozat (d=-1), így a felírható négyjegyű számok tekintetében azonosak.

2021. ápr. 12. 19:29
 7/13 anonim ***** válasza:
Most látom #1 válaszát, valóban, d=0-t is figyelembe kell venni, úgyhogy +9 az eredményhez (#6).
2021. ápr. 12. 19:31
 8/13 anonim ***** válasza:
#2 vagyok. Bocsi, valahogy nem láttam meg.
2021. ápr. 12. 19:35
 9/13 A kérdező kommentje:

#5 a megoldókulcs: Ha a négy számjegy egyforma, akkor számtani sorozatot kapunk. Ez 9 lehetőség.

Számtani sorozat egymást követő tagjait kapjuk,

ha a négy számjegy (valamilyen sorrendben):

1, 2, 3, 4; 4, 5, 6, 7;

2, 3, 4, 5; 5, 6, 7, 8;

3, 4, 5, 6; 6, 7, 8, 9;


1, 3, 5, 7;

2, 4, 6, 8;

3, 5, 7, 9.

(A sorozat differenciájának abszolútértéke nem lehet

2-nél nagyobb.)


idáig értem


ezt már nem:

Négy különböző számjegy 4! = 24 négyjegyű számot

határoz meg, ezért a fenti 9 esetben ez összesen

(9 ∙ 24 =) 216 különböző négyjegyű számot jelent.


itt pedig a +9et nem értem:

Összesen 9 + 216 = 225, a feltételeknek megfelelő

négyjegyű szám van.

2021. ápr. 12. 20:04
 10/13 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen mindenkinek, ment a zöld!


külön köszönet #6-nak amiért ilyen "szájbarágosan" leírta :D sajnos nem erősségem a kombinatorika (sem a valószínűségszámítás) de így megértettem azt a részét is^^


szóval még egyszer nagyon köszönöm mindenkinek❤

2021. ápr. 12. 20:15
1 2