Bár nem házifeladat, de (karakterspórolás okán nem részletezett egyéb okokból) felmerült matematikai problémára kérnék megoldást. Harminc éve ültem utoljára iskolapadban, és itt elakadtam. Megvilágosítanátok, hogy mi a megoldás menete?


Tehát, mi a megoldás menete, lehetőleg lépésről lépésre, vagy legalább nagy vonalakban az alábbi két (egymástól független) egyenlet esetén?

X-re kéne átrendezni.


1:

b * x – i = (c*x*r) / 2x


2:

a = j + (x * b) – (1 / x)


Mindkét feladat esetén túl sok x van, amikkel már nem emlékszem, mit is kéne kezdeni...

Köszi előre is, ha valaki veszi a fáradságot és levezeti nekem.



2021. ápr. 12. 14:25
 1/5 anonim ***** válasza:
66%

1.

bx - i = cr/2

bx = 1/2 cr + i

x = cr/2b + i/b

2021. ápr. 12. 14:35
 2/5 krwkco ***** válasza:

Az egyenletek mindkét oldalát ugyanannyival szabad növelni, csökkenteni, szorozni, osztani. És rendezni. Amíg A*x^2+B*x+C7 0 formát nem kapsz. Akkor A,B,C-t be kell helyettesíteni a másodfokú egyenlet megoldóképletébe.

Konkrétan:

1.

- szorozd be mindkét oldalt 2*x-el

- vonj le mindkét oldalból c*x*r-t

- rendezd a bal oldalt x^2-re és x-re.

- megoldóképlet

2.

- hasonlóan

Ha sikerült, írj egy :-)-t.

2021. ápr. 12. 14:43
 3/5 A kérdező kommentje:

Eh, az első válaszoló első lépése után tök egyértelmű volt. :)

Kettesnek is köszönöm, bár egész más irányból közelítette meg, de remélem, menni fog a második példa is (ha majd végre hazaérek).

2021. ápr. 12. 15:38
 4/5 A kérdező kommentje:
Szégyen-gyalázat, de a másodikkal nem boldogulok. :D
2021. ápr. 12. 19:08
 5/5 krwkco ***** válasza:

#4

Szorzás x-el. Egyoldalra rendezés. x^2, x szerinti rendezés. Másodfokú egyenlet megoldóképlete. Sok sikert, így már menni fog.

2021. ápr. 12. 21:07