9-3:1/3+1 = ?


Egy barátommal azon vitatkozunk, hogy hogyan kell kiszámolni:


1)


-3:1/3


Vagy


2)


3:1/3



2021. ápr. 10. 08:33
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
2021. ápr. 10. 11:50
 12/15 anonim ***** válasza:
60%
9. → [link]
2021. ápr. 10. 12:23
 13/15 anonim ***** válasza:
78%

#9 vagyok.

Bocsi, tévedtem. Én úgy értelmeztem a kifejezést, mintha a "/" jel mindenre vonatkozna, ami tőle jobbra áll.

Tehát helyesen:

9-(3:egyharmad)+1=9-9+1=1.

Amit a 12-es válaszoló küldött az egyértelműen rossz, mert nem veszi figyelembe a törtek tulajdonságait.

2021. ápr. 10. 12:43
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem csoda, hogy vitatkoztok rajta, mert a hülye matematikus esete áll fent, amikor nem konzekvens az általa használt jelölésmód és a zárójeleket is elfelejtette kitenni.


Először is tehát tisztázni kellene, hogy 3-at osztod el 1/3-al, vagy 3/1-et 3-al. Azaz, hogy melyik a főtört, mert az elb. jelölésmódból ez nem derül ki. Abba az esetbe már bele sem merek gondolni, hogy mi van akkor, hogy ha a költő úgy gondolta, hogy 3/(1/[3+1])... Mert ha feltételezzük, hogy a zárójeleket elfelejtette kitenni, akkor sok máshoz hasonlóan ez is egy lehetséges értelmezési mód.

2021. ápr. 10. 18:17
 15/15 anonim ***** válasza:

Vagy akár az is lehet, hogy


(9-3):(1/[3+1])


Így még értelme is lenne a ":"-nak.

2021. ápr. 10. 18:18
1 2