Képzeljünk el egy pontszerű hullámforrást és tőle távolabb egy síkhullámokat keltő hullámforrást, amik fázishelyesen azonos frekvenciával keltenek azonos hullámhosszúságú harmonikus hullámokat. Számolja végig, hogy milyen görbékkel lehet leírni az erősítési helyeket!2021. ápr. 7. 07:48
1/4 krwkco válasza:
A pontszerű forrásnál a maximumhelyek körök mentén vannak. A síkhullámokat keltőnél egyenesek mentén. A körök és egyenesek metszéspontjában vannak az erősítési helyek. Ugyanez igaz a minimumokra is, csak a közbenső körökkel és egyenesekkel.
2/4 anonim válasza:
Szerintem az erősítési helyek egy parabolára esnek.
3/4 anonim válasza:
Sőt, biztos. Nem olyan nehéz belátni. Legyen a hullám terjedési sebessége c, a pontszerű forrás legyen az origóban, a síkszerű pedig az x0 pontban. Ekkor a terjedő görbék (hullámfrontok) egyenletei:
sík:
x = x0 - ct
pont:
y^2 + x^2 = (ct)^2
Rendezve, behelyettesítve:
y^2 = x0^2 - 2x0*x,
ami egy parabola. Ez minden azonos fázisú pontra kiszámolható. Vagyis a görbesereg egy parabolasereg.
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. ápr. 13. 10:56