Írjuk fel az ABC háromszög köré írható kör egyenletét, ha: A(-1; 4) B(5;-4) C(0;1)?


Próbálkoztam vele, de nem jött ki a helyes megoldás. Valaki legyen szíves küldjön egy kidolgozott megoldást. Mára kellene.

Előre is köszönöm a segítséget!



2021. márc. 29. 12:28
 1/8 anonim ***** válasza:
Talán te küldd el a kidolgozott megoldásodat, mi pedig leellenőrizzük, hogy mit számoltál el...
2021. márc. 29. 12:35
 2/8 A kérdező kommentje:
Én el is küldeném, csak nem tudom, hogyan lehet itt fotót csatolni.
2021. márc. 29. 12:52
 3/8 anonim ***** válasza:

1. Számold ki két oldalnak a felezőpontját. Mondjuk az AB és BC oldalnak.

2. Írd fel AB és BC irányvektorokat.

3. A fentiek segítségével határozd meg a két oldalfelezőmerőleges egyenletét.

4. A két egyenes egyenletét egymás alá írod és megoldod mint egyenletredszert. Ezen megoldások lesznek a körülírt kör középpontjának koordinátái. Legyen a K pont.

5. Kiszámolod a CK szakasz hosszát. Ez lesz a kör sugara.

6. A 4. és 5. pontokban kapott eredményeket behelyettesíted a kör egyenletébe (sárga függvénytáblázat 58.oldal lap alján találod).


Ha elakadtál akkor szólj!

2021. márc. 29. 12:55
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi segítségedet!

A 4. pontnál az jött ki, hogy x=2 és y=-1. Jól csináltam? Nem tudom, hogy számoljam ki az CK szakasz hosszát, tudnál még segíteni?

2021. márc. 29. 13:27
 5/8 anonim ***** válasza:
Ha K(2;-1) és C(0;1), akkor kiszámolod a CK irányvektor két koordinátáját. A szakasz hossza ezen két koordinátát négyzetre emeled, összeadod és az eredményből gyököt vonsz.
2021. márc. 29. 13:43
 6/8 A kérdező kommentje:

Nekem 13=(x+2)²+(y-3)² jött ki, de sajnos a megoldókulcs szerint (x-2)²+ (y+2)²= 13 kellene kijönnie. Már nem tudom mit csináljak, órák óta ülök ezen a feladaton, és mégsem jó...

Azért nagyon köszönöm a segítségedet!

2021. márc. 29. 14:35
 7/8 anonim ***** válasza:

A(-1; 4) B(5;-4) C(0;1)?


AB felezőpontja: P(2;0)

AB vektor: (6;-8)

Az AB vektor merőleges a keresett egyenesre, ezért az normálvektor lesz.

Az egyenes egyenlete: 6x-8y = 6*2-8*0 = 12, tehát 6x-8y=12 az egyenes egyenlete. Érdemes osztani 2-vel: 3x-4y=6


AC felezőpontja: (-0,5 ; 2,5)

AC vektor: (1;-3)

Az AC vektor merőleges a keresett egyenesre, ezért az normálvektor lesz.

Az egyenes egyenlete: x-3y = -0,5-3*2,5 = -8, tehát x-3y=-8 lesz az egyenes egyenlete.


A két egyenes metszéspontja lesz a köréírható kör középpontja. Egyenletrendszerbe foglaljuk őket:


3x-4y=6 }

x-3y=-8 }


Szorozzuk a második egyenletet 3-mal:


3x-4y=6 }

3x-9y=-24 }


Most kivonjuk a két egyenletet:


5y=30, erre y=6 adódik. Ezt behelyettesítjük az első egyenletbe:


3x-4*6=6, ennek megoldása x=10, tehát a két egyenes metszépontja K(10;6), ez lesz a kör középpontja.


A sugarat innen gondolom már ki tudod számolni. Érdemes mindhárom csúcstól felírni a K pont távolságát, ugyanis ha mindháromra ugyanazt kapod, akkor biztosan jól számoltál.


A megoldókulcs nem jó (vagy rosszat nézel), de a te megoldásod ban is kell lennie hibának. Érdemes GeoGebrán megnézni, hogy mit ad ki eredménynek, másodpercek alatt be lehet táplálni neki az adatokat és rögtön ki is adja a kör egyenletét.

2021. márc. 29. 15:24
 8/8 anonim ***** válasza:
2021. márc. 29. 16:52