Egy pince mélyéről előkerült, ismeretlen eredetű, lezárt üveg borban ez az arány csak 10^-11 %. Hány éve palackozták a bort?


A természetes hidrogénvegyületekben az atomok 10^−10 %-a 3H (trícium), amelynek

felezési ideje 12,3 év. Egy pince mélyéről előkerült, ismeretlen eredetű, lezárt üveg

borban ez az arány csak 10^−11 %. Hány éve palackozták a bort? Indokolja válaszát!



2021. márc. 19. 12:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Szóval 12,3 évente feleződik, tehát ezt tudjuk felírni:


10^(-11) = 10^(-10) / 2^(t/12,3), ahol t az eltelt évek száma.


Ezt az egyenletet meg tudod oldani?


Elvileg az jön ki, hogy kb. 40-41 éve palackozhatták.

2021. márc. 19. 12:40
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha nem látod, hogy miért így kell felírni a kitevőt, akkor azt is csinálhatod, hogy megnézed, hogy hány "lépés" telik el a kezdetektől (a lépés ebben az esetben azt jelenti, hogy hányszor feleződött az anyag). Ekkor ezt az egyenletet írhatod fel:


10^(-11) = 10^(-10) / 2^x, ahol x az előbbi lépések száma. Ennek a megoldása


x=~3,322


Innen pedig egyenes arányossággal lehet számolni; ha 1 lépés 12,3 évnek felel meg, akkor 3,322 lépés 3,322*12,3=40,8606 év.

2021. márc. 19. 12:44
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségeteket! :)
2021. márc. 19. 12:52
 4/4 anonim ***** válasza:
Ugyanaz volt a válaszoló, de szívesen.
2021. márc. 19. 12:54