Van egy egyenletrendszerem,3 egyenletből, 3 ismeretlennel: x+y+z=8, xyz=8 és 1/x+ 1/y +1/z =1/8

Valaki levezetné nekem?



2021. márc. 18. 21:02
 1/5 anonim válasza:
0%

Hát, pajtás.

Rég voltam iskolás. Megnyugtatlak, ha ügyvéd leszel, - mivel én az vagyok, ezért ebből indulok ki - akkor nem kell semmi ilyesmit megoldanod. :)

2021. márc. 18. 21:36
 2/5 anonim ***** válasza:
Wow, hát az a helyzet, hogy ennek nincsen olyan megoldása, hogy mindhárom ismeretlen valós szám. A komplex síkot vettétek már?
2021. márc. 18. 23:09
 3/5 anonim ***** válasza:
(A levezetéshez: a reciprokos cuccot hozd közös nevezőre. Mivel tudjuk, hogy xyz=8, kijön, hogy xy + xz + zy = 1. Ha x-et kiemeled, lesz belőle x(y+z) + yz = 1, ide aztán be lehet helyettesíteni: y+z = 8-x ill. yz = 8/x. Ebből kijön egy harmadfokú egyenlet, aminek egyetlen valós gyöke x=8. Ez viszont nem lesz jó, hiszen kellene egy y és egy z, melyek csak előjelben különböznek, másképp nem jön ki a reciprokos egyenlet. Ha pedig egy negatív és két pozitív számot összeszorzol, az xyz=8 nem jön ki. Sakk, matt.)
2021. márc. 18. 23:17
 4/5 anonim ***** válasza:
A komplex síkon a 8, i, -i kombinációval működik a dolog (teljesen mindegy, hogy ezek közül melyik számot melyik ismeretlenhez rendeled hozzá).
2021. márc. 18. 23:19
 5/5 anonim ***** válasza:

Valós számokon nem megoldható, ennek bizonyításához ismerned kell a számtani (A), mértani (G) és harmonikus (H) közepek közti egyenlőtlenséget miszertint A >= G >= H ha x, y, z nemnegatív számok.


A = (x + y + z) / 3 = 8/3 = 2.667

G = harmadik gyök(xyz) = 2

H = 3 / (1/x + 1/y + 1/z) = 8/3 = 2.667


Ez itt nem áll.


Viszont ehhez még azt is be kellene látni, hogy x, y, z mind nemnegatív, amit rádhagyok. (indirekten próbáld meg azt mondani, hogy x és y mindkettő negatív, ugye csak ez jöhet szóba ellenpéldaként lévén, hogy xyz > 0)


Ha komplex számsíkon is vársz megoldást, akkor az tűnjön fel, hogy minden egyenletben ott a 8-as. Legyen x = 8 például. y = i és z = -i választással (és ezek permutációjával) pont teljesül is mind a három feltétel.

2021. márc. 18. 23:28