Egyenlőszárú háromszög alapja a, alapnál lévő szög alfa. Határozd meg annak a körnek a sugarát amely érintia beírt körét és az oldalait. ( tehát a háromszögben 2 kör van beírva és a csúcsnál lévő körnek kell a sugara)?

2021. márc. 16. 17:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha az alaphoz tartozó magasság m, akkor

m/(a/2)=tg(alfa) => m=a*tg(alfa)/2.


Ha a beírt kör sugara r, akkor

tg(alfa/2)=r/(a/2) => r=tg(alfa/2)*a/2.


Ha a keresett kör sugara x, akkor,

(a/2)/m=(r-x)/(r+x)

...

2021. márc. 16. 18:13