Hogyan kell megoldani ezt a fizikai feladatot?


Egy pont nyugalomból indulva egyenletesen gyorsuló körmozgást végez. A körpálya sugara 10m, a tangenciális gyorsulás 4m/s^2.

Mekkora a pont gyorsulása 8s-mal az indulás után?



2021. márc. 16. 14:27
 1/5 anonim ***** válasza:
29%

Ha valami egyenletesen gyorsul, az azt jelenti, hogy állandó a gyorsulása, tehát 8s-mal az indulás után is épp annyival gyorsul, mint induláskor. Ez így beugratós kérdés.

Nem lehet, hogy a sebesség a kérdés?

2021. márc. 16. 14:44
 2/5 A kérdező kommentje:

Le ellenőriztem, a gyorsulás a kérdés.

Ez egy zárthelyi feladat volt.

Létezik hogy egy zárthelyibe ilyen beugratós kérdést tesznek?

2021. márc. 16. 14:51
 3/5 A kérdező kommentje:
Ráadásul 10 pontos feladat a 30-ból.
2021. márc. 16. 14:52
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Körmozgás esetén a gyorsulás 2 merőleges összetevőre bontható centripetális (v^2/R) és tangenciális. Az eredő gyorsulás ezek négyzetösszegének a gyöke lesz, ezért nem igaz az amit az első válaszoló ír. Látható, hogy az eredő gyorsulás ebben az esetben függ attól, hogy mennyi ideje gyorsul a test (vagyis, hogy mekkora a pillanatnyi sebessége).


v = a(tan)*t = 32 m/s

a(cp) = (32 m/s)^2/(10 m) = 102,4 m/s^2

a = sqrt(a(cp)^2 + a(tan)^2) = 107,28 m/s^2

2021. márc. 16. 19:21
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez amúgy azt is jelenti, hogy minél nagyobb a sebesség, annál nehezebb (azonos sugár mellett) körpályán tartani egy testet. Gondolj, csak egy formaegyes autóra a kanyarban. Ilyenkor ugyanis a test tömegéből adódó tehetetlenségi erővel (centrifugális erő) kell egyensúlyt tartani, ha a testhez kötött (gyorsuló) vonatkoztatási (nem inercia) rendszerből nézzük.
2021. márc. 16. 19:28