Partium Péter kérdése:

Vajon mennyibe kerül egy fürdőkádnyi víz melegítése? ( a kiegészítésben található a feladat további részei) Valaki segítene rávezetni, hogy hogy kell megoldani. Köszönöm előre is a segítőknek.

Egy fürdéshez mintegy 80 liter vizet használunk fel. Az érkező hideg víz hőmérséklete 15 °C, a fürdővízé 40 °C. A melegítést 80% hatásfokú gázbojlerrel végezzük. A gáz fűtőértéke 34 MJ/m3. Egy MJ gáz ára 3,3 Ft. Hány m3 gázt fogyasztunk? Hogyan változik a költség, ha a melegítés 90% hatásfokú elektromos vízmelegítővel történik? (1 kWh villamos energia ára 31 Ft [vezérelt fogyasztás, ami olcsóbb]. )
2019. nov. 15. 17:40
 1/5 anonim ***** válasza:
Fajhő...
2019. nov. 15. 17:52
 2/5 anonim ***** válasza:
Nem tudod kiszámolni, vagy minket akarsz tesztelni?
2019. nov. 15. 17:53
 3/5 A kérdező kommentje:
Arra lennék kívácsi, hogy hogyan lehet megoldani(megoldás levezetéssel)
2019. nov. 15. 18:44
 4/5 anonim ***** válasza:

Hááát, bocs, van itt némi fogalomzavar. A kérdésben rávezetésről van szó. A megoldás levezetése meg nem az.

Én megadtam a rávezetést. Ha a fogalom ismeretlen, a wikipédia megmagyarázza, és onnan már minimális gondolkodás elegendő. Én viszont a minimális gondolkodást is megspórolni akarókat nagyon rühellem. Ha esetleg arról lenne szó, hogy kiskorodban hajótörést szenvedtetek a déltengereken, és szüleid csak írni és olvasni tanítottak meg, az általános iskolás fizikára nem, az persze más.

Megértem, hogy tetszene, ha ctrl c- ctrl v módszerrel kész lenne a házi feladat, kicsit vársz, biztosan jön olyan marha, aki megteszi.

2019. nov. 15. 19:41
 5/5 anonim ***** válasza:

A felmelegítésre fordítandó hőmennyiség:

Q=c*m*(t2-t1)/éta_bojler. Itt c a fajhő ezt kikeresed valamilyen táblázatból.t2=40fok, t1=15 fok.

Ennek egyenlőnek kell lennie a gáz elégetése során keletkező hőmennyiséggel:

Q=H*V, H=fűtőérték, V=térfogat.

Az egyenlőségből

V=c*m*(t2-t1)/éta_bojler/H adódik.

Az elektromos vízmelegítőnél pedig a villamos áram Joule-féle hőjét lehet felírni:

Q=P*t*éta_vill. P=a villamos hőfejlesztő berendezés teljesítménye, t-eltelt idő.

Tehát az alábbi egyenlőség írható fel:

c*m*(t2-t1) = P*t*éta_vill

Amit fizetni kell, az a villamos áram munkája, a W= P*t szorzat. Ez kifejezhető:

W=c*m*(t2-t1)/éta_vill.

Remélem a számok beírása már megy.

2019. nov. 15. 20:47