Egy radioaktív készítmény eredetileg egy 3 perc felezési idejű izotóp 10^15 db atomját tartalmazta. Mennyi idő alatt bomlott el az atomok 90 százaléka?Hogyan kell kiszámolni illetve levezetni ezt a feladatot?

A segítséget előre is köszönöm szépen!

2021. márc. 10. 08:37
 1/3 anonim ***** válasza:

T=3 perc N0=10^15 N=0,1*N0


Ha pl eltelik 2T idő, akkor kétszer megfeleződik az N0, vagyis

N=N0/4 db atom maradna, (3/4)*N0 pedig elbomlana


Hasonlóan, ha az N0 90%-a elbomlik, akkor az N0 10%-a megmarad. Ezért N=0,1*N0


Azt kell megnézni, hogy az N0-nak hányszor kell feleződnie, hogy 10% maradjon.


n a bomlások száma, hányszor 2*2*2...


(N0/2^n)=N

(N0/2^n)=0,1*N0

N0-t lehúzzuk, osztunk 0,1-gyel, szorzunk 2^n-nel...

(1/0,1)=2^n

Ha logaritmust kitesszük, lejöhet az n hányados

lg(1/0,1)=n*lg2

n=3,32


vagyis n*T=9,96 perc alatt


De garanciát nem vállalok :DDD

2021. márc. 10. 10:16
 2/3 anonim ***** válasza:

Van erre spéci képlet is

N=N0*(1/2)^(t/T)

Ugyanaz jön ki ezzel is

2021. márc. 10. 10:18
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!😊
2021. márc. 10. 11:11