Segít valaki ebben a kémia számolásban légyszives?


Átlagosan hány mol kristályvizet tartalmaz annak a nátrium-karbonátnak 1 molja, melynek bizonyos tömegét azonos tömegű, enyhén felmelegített vízben feloldva, majd az oldatot 0°C-ra hűtve, a visszamaradó oldat tömege a teljes rendszer 1/4-e? 0°C-on 100g víz 7,0 g nátrium-karbonátot tart az oldatban, és a telített oldattal Na2CO3* 10 H2O összetételű kristályok tartanak egyensúlyt.


Már nekiláttam ennek a feladatnak, keverési egyenlettel szoktam számolni, de valamiért nem jön ki, elvileg a megoldás szerint Na2CO3* 4,11 H2O-nak kéne kijönnie.


Előre is köszönöm a segítséget!



2021. márc. 8. 18:24
 1/2 anonim ***** válasza:

Hát ez leizzasztott :D Honnét a csudából szerváltad ezt az agyrákot? :D Én így csinálnám:


Én is a keverési egyenletet javasolnám, csak most azt úgy írjuk fel, hogy nem összeöntök 2 dolgot, hanem egy meleg oldatból indulok, ami szétválik két részre (egy telített hideg oldatra és egy sóra ami 10 vízzel kristályosodik), azaz:


m1*w1 = m2*w2 + (m1-m2)*w3


m1 lesz a meleg oldat össztömege, w1 annak a tömegszázaléka. m2 lesz a 0 fokos oldat tömege, w2 annak a tömegszázaléka, és a maradék tömeg fogja kiadni a NaCO3*10víz képletű sót, aminek lesz egy w3 tömegszázaléka (hiszen ez is sót és vizet tartalmaz).


Vegyünk 50 g részlegesen elkristályvizesedett sót, akkor ehhez a feladat szövege szerint szintén 50g vizet kell adnunk, ebből kapunk egy langyos oldatot, ennek 100g lesz a tömege (ez lesz m1), a tömegszázalékát nem tudjuk, mert nem ismert mennyi sót tartalmaz ténylegesen az 50g kiindulási anyagom, ezért a 100g langyos oldat tömeg%-a lesz az ismeretlen (w1). Ez lehűtés után 2 dologra válik szét: kapok egy 0 fokon telített oldatot, ez az eredeti 100g-os összetömegem negyede lesz, az 25g, a tömegszázalékát pedig az oldhatóságból kiszámoljuk: ha 100g víz 7g sót old, akkor egy ilyen oldat össztömege 107g lenne, ezért w2=7/107*100=6,54%. A másik dolog amit kapok, az egy Na2CO3*10H2O képletű só. Ennek tömege 75 g kell legyen, tömegszázaléka pedig úgy számítható, ha elképzeljük hogy ha lenne ebből 1 mólom, akkor abban lenne 1 mol Na2CO3 és 10 mol víz, ezek tömegben sorrendben 106 és 180 g, vagyis az össztömegük 286, tehát w3=tényleges sótartalom/össztömeg=106/286*100=37,06%. Most már tehát egyismeretlenes eyenletünk van, mégpedig:


100*w1 = 25*6,54 + 75*37,06


Innen w1=29,43%


Tehát, mi volt a w1? Az általunk készített 100 grammos meleg oldat tömege. Most már tudjuk ennek tömegszázalékát, azaz ez 29,43 gramm oldott nátrium-karbonátot tartalmaz. Mivel 50g ismeretlen összetételű, részlegesen kritályvizes sót használtam fel ezen oldat elkészítéséhez (plusz 50 g vizet), ezért ennek a 29,43 g szilárd anyagnak az 50 g részlegesen kristályvizes sóból kell származnia, vagyis ennek az 50 g ismeretlen sónak az összetétele: 29,43 g nátrium-karbonát, és a maradék a víz, ez 20,57g. Ha mindkettőt átváltjuk molba és arányítjuk (osztjuk egymással) őket, akkor megvan a végső válasz.


29,43g Na2CO3 molszáma = 29,43/106 = 0,2776 mol

20,57g víz molszáma = 20,57/18 = 1,1428 mol


n(víz) / n(só) = 1,1428 / 0,2776 = 4,117.


Tehát a részlegesen elkristályvizesedett só tapasztalati képlete Na2CO3*4,117H2O.


Ha kérdésed lenne, holnap tudok visszanézni és megbeszéljük.

2021. márc. 8. 19:56
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszod!! Teljesen érthető és köszönöm a kedvességed! Van még ilyen típusúból egy pár sajnos :( A Villányi Attila: Ötösöm lesz kémiából c. feladatgyűjteményében van ez a feladat.
2021. márc. 9. 17:25