Vektortér dimenziója?

Figyelt kérdés

Hány dimenziós azoknak a 3×3-as valós felső háromszögmátrixoknak a vektortere valós fölött, amelyekben a főátló három elemének összege nulla?


Jól gondolom, hogy 5? Mert az átlóbeli elemek közül kettőt kell tudni, utána már tudjuk a harmadikat is, és akkor marad a többi nem nulla elem, így 5 lesz a megoldás.


Hány dimenziós azoknak a legfeljebb tizedfokú valós együtthatós polinomoknak a vektortere valós fölött, amelyek az 1, 2, 3 és 4 helyeken ugyanazt az értéket veszik föl?


Itt jól gondolom, hogy 7? 11 együtthatót kéne ismerni, de ebből elég hetet, a többit ki lehet számolni.


Hány dimenziós azoknak a 2×2-es komplex elemű mátrixoknak a vektortere valós fölött, amelyekben a bal felső sarokban valós szám áll?


Ha a bal felső sarokban valós van, akkor oda elég csak egy együtthatót ismerni, a többihez viszont 2 kell, így a megoldás 7?


Hány dimenziós azoknak a legfeljebb nyolcadfokú valós együtthatós polinomoknak a vektortere valós fölött, amelyek az i, az i+1 és a−i+1 is gyöke?


Ezt viszont annyira nem értem, tudna ebben segíteni valaki?


Hány dimenziós az R10 valós fölötti vektortér azon vektorokból álló altere, melyekben az első hat koordináta négyzetösszege nulla?


Ezt se értem annyira, itt az, hogy első hat koordinátáról beszélünk, az már azt jelenti, hogy minimum 6 dimenziós?


Tudna ezekben valaki segíteni? Köszönöm szépen.



2021. márc. 7. 15:59
 1/7 Baluba ***** válasza:

1) Jól gondolod.

2) Jól gondolod. Egyszerűbb úgy gondolni rá, hogy P*(x-1)*(x-2)*(x-3)*(x-4) alakban írjuk föl a keresett polinomokat, ahol P tetszőleges hatodfokú polinom, ami 7 együtthatóval írható le.

3) Jól gondolod.

4) Ez kicsit trükkösebb. Különbséget kell tenni "a" különböző értékei között, a következőkre figyelve: 3 különböző komplex szám-e i, i+1 és a-i+1, vagy csak két különböző gyököt keresünk. A másik feltétel, amit nézni kell, hogy az együtthatók valósak legyenek, vagyis ha (x-i)*(x-i-1)*(x-a+i-1) nem valós együtthatós, akkor lesz plusz feltétel a végső polinom együtthatóinak valósságára. Nem gondoltam végig ezeket, de ha a 2-es feladathoz hasonlóan P*(x-i)*(x-i-1)*(x-a+i-1) alakból indulsz ki, akkor egy kis munkával ki kell jönnie.

5) 6 valós szám négyzetősszege akkor 0, ha minden tag 0. Tehát ez simán egy 4 dimenziós alter, ahol az első 6 koordináta 0.

2021. márc. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi!
2021. márc. 7. 17:18
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

2) -re se az nem jó, amit a te gondoltál, se az, amit Baluba írt. A keresett polinomok nem P*(x-1)*(x-2)*(x-3)*(x-4) alakúak, hanem P*(x-1)*(x-2)*(x-3)*(x-4) + c alakúak, ahol c szintén tetszőleges lehet, így 8 a válasz.

A négyeshez pedig azzal kell tisztában lenni, hogy amikor egy valós polinomnak egy szám gyöke, akkor a konjugáltja is gyöke. Ezért a megadott három gyök előírásával valójában négy gyöktényezőt rögzítettünk és a polinomnak csak egy ötödfokú hányadosát választhatjuk szabadon.

Ha tévednék, valaki javítson ki.

2021. márc. 7. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Úgy értelmeztem, hogy az "a" a "-i+1" előtt csak névelő...
2021. márc. 7. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
A kettesnél nem úgy van, hogy egy tizedfokúnál 11 együttható van alapjáraton, mert ott van a x^0 is, és akkor a konstans is? És akkor nem kell külön +c?
2021. márc. 7. 23:31
 6/7 Baluba ***** válasza:

3-as válaszolónak igaza van.

A 2) feladatban nem az a feltétel, hogy gyöke az 1, 2, 3, 4, ahogy azt én feltételeztem, hanem csak azonos a helyettesítési érték. Ez pedig nem 4, hanem csak 3 dimenziót "köt le", mert maga a közös érték szabad változó marad.

4)-ben meg valóban nagyon megkönnyíti az életet az is, ha "a" csak névelő és nem paraméter, illetve a konjugált gyökökre vonatkozó tétel is. Ettől még meg lehet úgy is oldani, ahogy én leírtam, csak több szenvedéssel. :)

2021. márc. 8. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Csak nem matematika Bsc, 1.évfolyam algebra 3.beadandó? XD
2021. márc. 28. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!