Hogy számoljam ki az erőket? A táblázatba kell beírni őket.


a feladat: [link]

a csatolt képen lévő táblázatot kellene kitölteni, de nem tudom hogyan is :(

ebben kérném a segítséget



2021. febr. 26. 18:52
 1/7 anonim ***** válasza:

Mihez viszonyítjuk az eredő erő szögét (\Phi_{123})? Ha ez nincs megadva, akkor nem nagyon lehet megoldani a feladatot.


Egyébként koordinátageometria: három vektor összegét kell felírni, illetve annak szögét (valamihez viszonyítva). Két paraméter ismeretlen, arra kell rendezni az egyenleteket és megoldani őket.

2021. febr. 26. 19:06
 2/7 A kérdező kommentje:
és azt, hogyan írjuk fel? sajnos az egész feladat érthetetlen számomra :(
2021. febr. 26. 19:36
 3/7 anonim ***** válasza:

Egyensúlyi egyenleteket kell felírni.

Az erőket fel tudod bontani koordinátarendszer szerint komponensekre.

2021. febr. 27. 08:28
 4/7 A kérdező kommentje:
és azt hogy is kell? bocsi, de nekem ez túl sötét :( :D
2021. febr. 27. 14:56
 5/7 anonim ***** válasza:
Meg tudod osztani a teljes feladatot?
2021. febr. 27. 15:06
 6/7 A kérdező kommentje:
sajnos ez az egész feladat, annyi a magyarázat hozzá, ami a képen látható :(
2021. febr. 27. 18:47
 7/7 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

1. Az egyszerűség kedvéért fel kell tenni, hogy az oszlop az origóban helyezkedik el.

Az F1 erő -y irányban ÉS -z irányban lefelé hat.

F2 és F3 valamennyivel az xy-sík alatt (20°-kal alatta) ÉS lefelé hat.

2. Fel kell írni az erők x, y és z-irányú komponenseit. Pl.:

F_2z = F2·cos(béta)

F_2y = F2·sin(béta)·sin(gamma/2)

F_2x = F2·sin(béta)·cos(gamma/2)

Ezt fel kell írni a F1, F2, F3 és F123 erőre. Ahol a számszerű érték nem ismert, ott az abszolút érték paraméterét kell behelyettesíteni.

4. A komponenseket egyenletbe kell rendezni.

Fí az F123 erő és a villanyoszlop által bezárt szög.

x: F_1x + F_2x + F_3x = F_123x

y: F_1y + F_2y + F_3y = F_123y

z: F_1z + F_2z + F_3z = F_123z

5. 1-től 10-ig minden egyes sorra lesz egy erő, amelyiknek számszerűen ismert lesz az x,y,z komponense, és ismeretlen a másik 3 erő abszolutértéke. Ez egy háromsimeretlenes lineáris egyenletrendszer, amit úgy kell megoldani, hogy:

az első egyenletből kifejezed az egyik ismeretlen paramétert a másik kettő változójaként.

Ezt behelyettesíted a másodikba, ott kifejezed a második ismeretlen paramétert a harmadik változójaként.

Ezt behelyettesíted a harmadikba, ezután már ismered ezt a komponenst.

Visszafelé haladva behelyettesítesz, és kifejezed a soronkövetkező tagokat.

6. Amikor végeztél ezzel az első sorral, akkor ugyanezt a számítássorozatot elvégzed a következőre.


A feladatot azért adták meg így, mert:

1. baromi tömören és táblázatosan csak meg kell adni pár számot, nem kell rizsázni, és a többit neked kell kiszámolni,

2. elég csak a számértékeket megnézni a tanárnak, és máris tudja, hogy érted-e a feladatot,

3. ha megérted a lineáris egyenletrendszer megoldásának módját, akkor Excelben is fel tudod írni (szerintem az első 3 eset után), és utána Excel is kiszámolja neked. Plusz a valóságban is tuti csak táblázatkezelővel vagy erre írt programmal számolnak.

2021. febr. 28. 11:17