Segítetek ebben a kémia számításban légyszives?

Vasat, vas(II)- és vas(III)-oxidot tartalmazó keverék bizonyos tömegét hidrogénnel redukálva 900,0 mg víz képződik és 3,9220 g fémvasat kapunk. Az előzővel azonos tömegű és összetételű keveréket réz(II)-szulfát oldatba helyezve, a szilárd fázis 240,0 mg-mal nő. Számítsuk ki a keverék összetételét és azt, hogy mekkora volt egy-egy minta tömege!

2021. febr. 22. 21:20
 1/1 anonim ***** válasza:

I.rész:

Fel kell írni, amit tudunk ismeretlen változókkal:

Legyen a redukált tömeg összetétele:

x gramm Fe, vas

y gramm FeO, vas(II)-oxid <= Fe^(+2) + O^(-2)

z gramm Fe2O3, vas(III)-oxid <= 2*Fe^(+3) + 3*O^(-2)


M jelölje a moláris tömeget: M(Fe), M(FeO), M(Fe2O3)

n jelölje a mól mennyiséget: nx = x/M(Fe), ny = y/M(FeO), nz = z/M(Fe2O3)


Reakcióegyenlet:

Fe >> nx Fe ból nx Fe "keletkezett", nem változik a redukció során

FeO + H2 = Fe + H2O => ny FeO >> ny Fe és ny H2O keletkezett

Fe2O3 + 3H2 = 2Fe + 3H2O => nz Fe2O3 >> 2*nz Fe és 3*nz H2O keletkezett


Tehát:

nx + ny + 2*nz mól fémvas keletkezett

ny + 3*nz mól H2O keletkezett


Egyenletek az I.részből: ( 2 egyenlet , 3 ismeretlen)

(nx + ny + 2*nz)*M(Fe) = 3,9220g

(ny + 3*nz)*M(H2O) = 0,900g


Sajnos a II. rész reakcióegyenlete nem megy. Nem értem mikor viselkedik a vas vas(II) ill vas(III)-ként.

2021. febr. 23. 14:42