Hány cm³ 36 tömegszázalékos 1,18g/cm³ sűrűségű sósavból lehet oxidálószerrel (MnO2-dal) annyi klórgázt fejleszteni, ami kálium-jodid-oldatból 25,4 g jódot szabadít fel?


Kérlek valaki vezesse le

Nagyon köszi



2021. febr. 18. 21:13
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

4HCl + MnO2 → Cl2 + MnCl2 + 2H2O

Egyenlet szerint zajlik a reakció.

2KI + Cl2 -> 2KCl + I2

25,4g I2 = 0,1mol = n(Cl2)

az egyenletből látjuk, hogy n(Cl2)=4n(HCl), tehát n(HCl)= 0,4mol, ami 0,4*36,5 = 14,6g HCl

ha az oldat 36 tömegszázalékos, akkor annak tömege 14,6/0,36 = ~40,6g; ennek térfogata 34,37; ~34,4cm^3

2021. febr. 18. 21:19