Hogy kell az olyan függvényeket ábrázolni, amelyekben gyök alatt 2X vagy abszolút értékben 2X van?


2021. febr. 16. 11:55
 1/10 anonim ***** válasza:
89%
Függvénytranszformációkkal.
2021. febr. 16. 12:13
 2/10 A kérdező kommentje:
Az oké, de konkrétan hogy kell transzformálni? Ha a kettes a jel előtt lenne, akkor kétszeresen nyújtaná a függyvényt. Mögötte az y tengely mentén tolná el. A jel alatt X-ből kivonva vagy hozzáadva az X tengely mentén transzformálna. De ha a jel alatt szorozza az x-et, akkor milyen transzformáció történik?
2021. febr. 16. 12:32
 3/10 anonim ***** válasza:
89%
X menti nyújtás/összenyomás. Ábrázolj néhány pontot.
2021. febr. 16. 13:05
 4/10 anonim ***** válasza:
90%
x-tengely menti nyújtás 1/2-szeresere
2021. febr. 16. 13:15
 5/10 A kérdező kommentje:

A nyújtás nem akkor van amikor a kettes szám a jel előtt van?

2√x és 2 |X| esetén nyújtás


De √2x és |2x| esetén mi van?

2021. febr. 16. 13:32
 6/10 anonim ***** válasza:
89%
Akkor y-tenngely menti nyújtás van. Ez esetben y-tenngely menti.
2021. febr. 16. 14:12
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, miért nem gondolod végig te magad?


Az x 2-vel való szorzása azt jelenti, hogy korában feleakkora értékű x-ekre kapva ugyanolyan számokat alkalmazzuk a gyökvonást, így végül azt kapjuk, hogy ugyanakkora y érték korábban feleakkora x értékekhez fog tartozni. Ez olyan, mintha belenagyítanánk az x tengelybe.


Tehát négyzetgyök(x) függvény esetén pl. x=4-re y=2-t kapunk, míg négyzetgyök(2x) esetén x=2-re fogunk y=2-t kapni.

2021. febr. 16. 14:31
 8/10 anonim ***** válasza:
88%
wolframalpha.com
2021. febr. 16. 15:03
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt ábrázold például az sqrt(x) függvényt, majd a sqrt(2x) függvényt:

[link]

Látni fogod a különbséget.

2021. febr. 16. 16:17
 10/10 A kérdező kommentje:
Sokat gondolkodtam és még a wolframalpha oldalát is megnéztem, de mindenre még én sem jöhetek rá. Köszönöm a válaszokat.
2021. febr. 16. 17:20