AeRoN1121 kérdése:

Ezt a kémia feladatot letudná nekme valaki vezetni? Köszönöm!!


25 mL KH(IO3)2 oldathoz feleslegben KI-ot adtunk.

A felszabaduló jód titrálására 41,4 mLnátrium-tioszulfát szükséges. Ugyanezen oldat 15 mL-ével 12 mL 0,05 mol/Lkoncentrációjú NaOH oldat egyenértékű.

Mekkora a nátrium-tioszulfát mérőoldat

koncentrációja?



#kémia #titrálás #Redoximetria
2021. febr. 14. 00:06
 1/1 anonim ***** válasza:

A titrálás egyenlete (kénsavval savanyítva)

2KH(IO3)2 + 20KI + 11H2SO4 → 12I2 + 11K2SO4 + 12H2O

A jód titrálása:

2Na2S2O3 + I2 → 2NaI + Na2S4O6

"Ugyanezen oldat 15 mL-ével 12 mL 0,05 mol/Lkoncentrációjú NaOH oldat egyenértékű."

Szerintem ez azt jelenti, hogy 15mL oldatban 12 mL 0,05mol/L koncentrációjú NaOH oldattal megegyező anyagmennyiségű.

0,05mol/dm^3*0,012L = 0,0006 mol (n = V*c)

tehát 15 mL Na2S3O3 oldatban lévő tioszulfát anyagmennyisége is 0,0006 mol, innen c=n/V ; 0,400 mol/dm^3

A titráláshoz összesen 41,4 mL tioszulfát fogyott, innen az anyagmennyiség az 0,01656 mol.

A jód titrálásnál n(I2)=2n(Na2S2O3), tehát a jód anyagmennyisége: 0,00828mol lesz.

Mivel 12n(I2)=2n(KH(IO3)2), ezért a kálium-hidrogénjodát anyagmennyisége: 0,00138.

Eredeti térfogat 25mL, tehát a koncentráció így 0,0552mol/dm^3

2021. febr. 18. 19:13