Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » S. O. S. cink reakciója...

S. O. S. cink reakciója sósavval, Magnézium égése, Ammónia reakciója hidrogén-kloriddal stb Köszönöm?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Kérlek segítsetek lenne pár kémiával kapcsolatos amiből dogát írok és nagyon nem megy, vagy nem vagyok biztos a megoldáűsban. És eléggé bele számít ez a jegy a félévembe. Előre is köszi a válaszokat.


Cink reakciója sósavval:

Ki kell választani hogy ez : Redoxireakció v. sav-bázis reakció, csapadékképződés v. gázfejlődés.

Magnézézium égése: 2Mg+O2->2MgO

Ki kell választani hogy ez : Redoxireakció v. sav-bázis reakció,egyesülés v. bomlás, exotern v. endotern

Ammónia reakciója hidrogén-kloriddal:

Ki kell választani hogy ez : Redoxireakció v. sav-bázis reakció,



2017. jan. 15. 12:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Az a baj ezzel a kérdéssel, hogy ha csak simán leírom a válaszokat, abból nem fogod megérteni hogy mi miért van, vagyis magyarul semmit nem segít a dogádhoz. Ha meg magyarázatot is fűzök mindenhez, akkor egy egész regényt le kell írnom. Én most megpróbálkozom ezzel, ha esetleg idetévednél és még nincs második válasz, nézz vissza fél órán belül.
2017. jan. 15. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

1. Cink reagál sósavval. Minden kémia feladatnál én azt szoktam javasolni, hogy írd fel a reakcióegyenletet. Anélkül egy lépést sem sehová!


Zn + 2 HCl ---> ZnCl2 + H2


Ezt vagy megtanulod, vagy ha nem akarsz magolni, megtanulhatod a logikáját is, de az meg aztán végképp nem fér bele egy ilyen válaszba. Na most, ránézünk az egyenletre, honnan döntjük el hogy ez redox vagy sav-bázis reakció? Néhány dolgot tudni kell ehhez: először is, mi az a sav meg bázis? Nos, sav az az anyag ami proton (H+) leadására képes, bázis az ami protonfelvételre. Itt a HCl (sósav) az sav, mert a hidrogénjét könnyen le tudja adni, de hová kerül az a proton? Hát nem a cinkre, ezért az nem egy bázis. A hidrogének egymással találkozva adnak ki egy H2 molekulát. Na de várjunk csak, két pozitív töltésű ion találkozásakor miért kapok semleges molekulát? Nem inkább kétszeresen pozitív molekulát kéne kapnom, ilyet hogy H2(2+)? Nos hát, éppen ez a redox reakció lényege, ezt meg onnan könnyű felismerni, hogy elektronok vándorolnak benne (tehát sav-bázis reakcióban H+ ionok vándorolnak, redoxban elektronok). Ehhez tudni kell, hogy az elemek (pl cink) oxidációs száma elemi állapotban mindig 0, ez ebben a reakcióban megváltozik, hiszen a cink-kloridban már +2-es töltésű a cink, vagyis ő leadott 2 elektront. És akkor máris értjük, hogy miért lesz semleges a H2, hiszen ő veszi fel ezt a két elektront, ezért a két db H+ ion és a két elektron együtt "kioltja" egymást és semleges H2-t kapok. Tehát ez redoxreakció. És mivel a H2 az egy gát, ezért nyilván gázfejlődéses reakcióhoz kell még besorolni.


2. Magnézium égése. Itt az egyenletet már nagyszerűen felírtad, mindig ez legyen az első lépés. Most elemezzük is ki. A kiindulási anyagjaink (Mg és O2) mindketten elemek, vagyis 0 oxidációfokúak. A másik oldalon viszont már egy vegyület van (MgO) amiben a Mg +2-es, az O -2-es állapotú, vagyis a Mg leadott két elektront, ami az oxigénhez került. Azaz megint elektronvándorlás történt, ez is redoxreakció (persze, sav-bázis eleve kizárt volt, mivel H atom nem is szerepel az egyenletben, márpedig ha bármelyik anyag sav lenne, akkor H+ iont kellene leadnia, de az itt nincs). A második kérdés könnyű, mivel két küülönböző anyagból indultam ki (Mg és O2) de csak egyféle keletkezett (MgO) ezért ez egyesülés (bomlás akkor lenne ha fordítva lenne: 1 anyag válik szét 2 különböző dologra). Végül, endoterm ez, vagy exoterm? Nos, ennek az eldöntéséhez fel kell ismernünk, hogy ez egy égés, mivel oxigénnel egyesül a magnézium. Az égésről márpedig tudjuk, hogy hőfejlődéssel jár, ami megfelel az exoterm (hőkibocsátó) reakciónak.


3. Az egyenlet: NH3 + HCl ---> NH4Cl


Itt ha megnézzük az oxidációs számokat, semminek nem változik, nincs elektron mozgás a reakcióban. Viszont nézzük csak meg ezt az NH4Cl nevű anyagot. Ez egy ionos anyag, vagyis NH4(+) és Cl(-) ionokból épül fel (hasonlóan a nátrium-kloridhoz például). Na most, hogyan jön létre ez a két ion a kiindulási anyagjainkból? Hát úgy, hogy a HCl lead egy H+ iont, és hát ha egy semleges anyagról leszakítok egy pozitív töltést, akkor negatív töltés marad utána vissza, vagyis Cl(-) iont kapok. Az NH3-ból pedig úgy lesz NH4(+) hogy felveszi azt az előbb leadott H+ iont, tehát ez egy hidrogénion-vándorlásos reakció, vagyis ő sav-bázis. De egyébként ezt onnan is tudhatjuk, hogy a sósav nevében is ott van hogy ő sav, az ammónia meg közismerten híres bázis, szóval már emiatt is csak sav-bázis lehet, de ettől még érdemes utánajárnunk, hogy ez miért is van így.


Bocs a hosszú válaszért, de ennek csak így volt értelme. Itt a logika a fontos, mert ha az megvan, bármilyen hasonló feladatot megoldhatsz. Ha van kérdés, írj bátran.

2017. jan. 15. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm! Abban igazad van hogy nem fogom ezzel megtanulni csak felvételi előtt állok és elég para vagyok meg úgypár tantárgyból 4-5 ért megyek. ( Kémiából 4 ért) Nagyon szépen köszönöm mégegyszer. remélem egyszer majd valahogy megtudom hálálni! :)))))
2017. jan. 15. 14:14
 4/5 A kérdező kommentje:
írtam privit köszi :)
2017. jan. 15. 15:49
 5/5 anonim ***** válasza:
Meglett a 4-es félévkor kémiából?
2020. aug. 31. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!