Mi lehet ezekre a kémiai kérdésekre a válasz?


1. Egy 8 tömeg%-os oldat 200g-jából 40 g víz elpárolog. Hány tömeg%-os lesz a visszamaradó oldat?


2. Hány térfogat% ecetsavat tartalmaz 100g 20%-os ecetsavoldat melynek sűrűsége 1,026 g/cm3? A tiszta ecetsav sűrűsége 1,049 g/cm3


3. 12,25 dm3 standardállapotú HCL-ot vízben oldunk. Az így nyert sósav térfogata 400 cm3. Hány mol/dm3 koncentrációjú a kapott HCL oldat?


4. Hány darab elemi részecske van 14g vasban?


5. Egy 8 tömeg%-os oldat 200g-jából 40 g víz elpárolog. Hány tömeg%-os lesz a visszamaradó oldat?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2021. jan. 28. 14:46
 1/2 anonim ***** válasza:

1.

keverési egyenlettel könnyű kiszámolni

keverési egyenlet lényege: m1*w1 + m2*w2 = (m1+m2)*w3, ahol m1,m2 tömegek, w1,w2,w3 pedig a tömegszázalékos értékek (1%=0,01)

a feladatba behelyettesítve:

0,08*200 - 40*0 = (200-40)w3 (kivonás, mivel az oldat tömege csökken. A víz 0%-os oldatnak tekinthető)

w3 = 10%


2.

100g oldat -> 20g ecet

100g oldat térfogata: 97,47cm^3

20g ecet térfogata: 19,07cm^3

Tehát az oldat ~19,56% (0,1956499) ecet.

3.

standardállapot, tehát Vm=24,5mol/dm^3

mivel n = V/Vm, ezért n = 12,25/24,5 = 0,5 mol

c = n/V = 0,5/0,4 = 1,25 mol/dm^3

4.

14g vas (Fe)

két értékes jegy miatt a vas 56g/mol (55,845 kerekítve)

tehát n = 14/56 = 0,25 mol

a részecskék számát megkaphatjuk, hogyha az anyagmennyiséget az Avogadro-számmal megszorozzuk, ami ~6*10^23

tehát a feladatban 1,5*10^23 db vas atomról beszélünk.

1 darab vas atomban megtalálható: 26db proton, 26 db elektron, 30db neutron, ezek mind elemi részecskék.

Tehát 1,5*10^23*(26+26+30) = 1,23*10^25db elemi részecske.

5.

Megegyezik az első feladattal.

2021. jan. 28. 16:27
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél! 🥰
2021. jan. 28. 17:27