Egy háromszög két oldalának hossza 16 cm és 8 cm, a harmadik oldalhoz tartozó súlyvonal pedig 9 cm hosszú.

a, Mekkora a háromszög harmadik oldalának hossza?

b, Mekkora az adott súlyvonal és a háromszög harmadik oldalának hajlásszöge?


Számolási menetre is szükségem lenne.


Tudom, hogy van egy szinte ugyanilyen kérdés már kirakva, de ott nem találtam használható választ, úgyhogy ne írjátok, hogy van már ilyen kérdés.



2021. jan. 25. 19:12
 1/3 anonim ***** válasza:

a)

sc^2=(2a^2+2b^2-c^2)/4

81=(2*16^2+2*8^2-c^2)/4

...

c=2*sqrt(79)

b)

cos(fi)=(sc^2+(c/2)^2-a^2)/(2*sc*c/2)= ...

Helyettesíts!

2021. jan. 25. 19:22
 2/3 anonim ***** válasza:

Egy lehetséges megoldás, ami az ilyen jellegű feladatoknál mindig használható;


Húzzuk be a súlyvonalat, ez a harmadik oldalt felezi, ezeket a részeket nevezzük x-nek.

A súlyvonal a harmadik oldallal két szöget zár be. Nevezzük az egyiket (a 8 cm-es oldallal szemköztit) Ł-nak, ekkor a másik értelemszerűen 180°-Ł lesz.

A súlyvonal a háromszöget két kisebb háromszögre bontja, ezekben a kisebb háromszögben fel tudunk írni két koszinusztételt:


I. 8^2 = x^2 + 9^2 - 2*x*9*cos(Ł)

II. 16^2 = x^2 + 9^2 - 2*x*9*cos(180°-Ł)


A két egyenletnek egyszerre kell teljesülnie, ezért egyenletrendszert alkotnak. Első lépésben használnunk kell egy azonosságot, amit a koszinuszfüggvénynél tanultunk; cos(180°-Ł)=-cos(Ł). Ennek megfelelően a második egyenlet így néz ki:


II. 16^2 = x^2 + 9^2 - 2*x*9*(-cos(Ł)), vagyis


II. 16^2 = x^2 + 9^2 + 2*x*9*cos(Ł)


Ez azért jó, mert a két egyenletet össze tudjuk adni, és akkor a koszinuszos szorzat kiseik a történetből:


I.+II. : 8^2 + 16^2 = x^2 + 9^2 + x^2 + 9^2, és ez az egyenlet már megoldható.


Másik lehetőség, hogy a paralelogramma-tételt használjuk; az oldalak négyzetöszege megegyezik az átlók négyzetösszegével.

Ha a háromszöget paralelogrammává egészítjük ki, akkor a paralelogramma oldalai 8;16;8;16 cm hosszúak lesznek, az egyk átló 9+9=18 cm hosszú, a másik átlót nevezzük x-nek (ez az eredeti háromszög ismeretlen oldala), ekkor a tétel alapján:


8^2 + 16^2 + 8^2 + 16^2 = 18^2 + x^2


Maga a tétel egyébként elemi lépésekkel belátható, tehát a feladat is megoldható elemi lépésekkel. Ha megnézed a bizonyítás lépéseit, akkor láthatod.


[link]


7. tétel

2021. jan. 25. 19:48
 3/3 A kérdező kommentje:
Mindkét választ köszönöm, sokat segített!
2021. jan. 25. 20:17